AKTUALNOŚCI

Strona GłównaAktualnościKOLEJNY LAUR WŁODKA PAWLIKA
Tytuł

KOLEJNY LAUR WŁODKA PAWLIKA

Data:
05-03-2010
Zdjęcie:
fot. A. Łada
fot. A. Łada
Treść:Związany rodzinnie z Ostrowcem Świętokrzyskim wybitny pianista i kompozytor Włodek Pawlik został uhonorowany przez Polską Akademię Filmową statuetką „Orły 2010”.
To nagroda za muzykę do filmu Borysa Lankosza „Rewers”. Doceniono ją już wcześniej przyznając artyście nagrodę indywidualną na 34 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
w Gdyni. Oprócz Włodka Pawlika do lauru Polskiej Akademii Filmowej pretendowali także Wojciech Kilar i Paweł Mykietyn. Łącznie typowany przez Polaków do „Oscara” film „Rewers” zdobył osiem statuetek „Orły 2010”. Skomponowana przez Włodka Pawlika muzyka jest utrzymana w konwencji lat 50. i 60. ubiegłego wieku i jego zdaniem stanowi „jeden ze środków uwalniających fabułę z gorsetu socrealistycznej rzeczywistości”. W jej nagraniu oprócz kompozytora grającego na fortepianie, organach i klawesynie wzięli udział także trębacz Gary Guthman, basista Paweł Pańta, perkusiści Cezary Konrad i Wojciech Kowalewski, skrzypaczka Paulina Mysło oraz sekcja smyczkowa Polskiej Orkiestry „Sinfonia Iuventus”. Kolejny sukces Włodka Pawlika stwarza doskonałą okazję do złożenia serdecznych gratulacji „ambasadorowi ostrowieckiej kultury”.
Włodek Pawlik urodził się 4 października 1958 r. w Kielcach ale wychowywał się
w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 13. Później ukończył Średnią Szkołę Muzyczną im. L. Różyckiego w Kielcach a następnie w 1978 r. rozpoczął studia na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Warszawie. Uczył się pod kierunkiem wybitnej pianistki profesor Barbary Hesse - Bukowskiej. W latach 1986 – 1991 kontynuował naukę na prestiżowej uczelni artystycznej jaką jest Hochschule fur Musik w Hamburgu. Do warszawskiej Akademii Muzycznej wrócił w 2007 r. jako wykładowca improwizacji z tytułem doktorskim. Muzykiem i pedagogiem jest także żona Włodka Pawlika Jolanta. Córka Anna gra na saksofonie, a syn Łukasz, który ukończył Wyższą Szkołę Muzyczną w Dusseldorfie (klasa wiolonczeli) poszedł w ślady ojca i jako kompozytor oraz pianista jest liderem jazzowego kwintetu „Kattorna”, który 27 lutego po raz trzeci wystąpił
w ostrowieckim Klubie Muzycznym „Perspektywy”. Podczas koncertu Łukasz Pawlik razem
z kolegami z zespołu wykonał m.in. kompozycję Włodka Pawlika „Devils Island”
i zadedykował ją obecnej na widowni swej babci Marii Pawlik, doskonale znanej w naszym mieście śpiewacze będącej żoną Lucjana Pawlika, dyrygenta Orkiestry Dętej Miejskiego Centrum Kultury.


Wyszukaj w portalu

Pozostałe aktualności

Kalendarz imprez

PNWTŚRCZPTSOND
 1 2 3 4 5 6 7
 8 91011121314
15161718192021
22232425262728
29