Dla mieszkańca

Strona GłównaWspółpraca międzynarodowaMiasta partnerskie i bliźniacze
Tytuł

Miasta partnerskie i bliźniacze

Treść:

Biała Cerkiew (Ukraina)

Biała Cerkiew to  ukraińskie miasto położone nad rzeką Roś w obwodzie kijowskim, w odległości 80 km na południe od Kijowa. Zamieszkuje je około 200 tysięcy osób. Powierzchnia Białej Cerkwi to 14 km². Jest to ośrodek przemysłowy. Swoją siedzibę ma tam fabryka opon, wyrobów gumowych i maszyn rolniczych oraz zakłady produkujące okładziny ścierne i klocki hamulcowe. Miasto posiada uzdrowisko (wody radoczynne) oraz 14 szkół wyższych.
Współpraca Ostrowca Świętokrzyskiego z ukraińską Białą Cerkwią rozpoczęła się w 1999 roku, kiedy to została podpisana umowa o współpracy. Nasze miasto współpracuje z Białą Cerkwią  na płaszczyźnie ekonomicznej, gospodarczej, kulturalnej i zawodowej. W trakcie dziesięcioletniej współpracy z Białą Cerkwią zorganizowane zostały wystawy ostrowieckich plastyków w Białej Cerkwi. Ostrowiec Świętokrzyski gościł także ukraińskich przedsiębiorców, chętnych nawiązania kontaktów z ostrowieckimi przedsiębiorcami.
Odwiedź oficjalną stronę miasta: http://www.bila-cerkva.osp-ua.info/
 

Bekabad (Uzbekistan)
Bekabad to miasto we wschodnim Uzbekistanie, nad rzeką Syr-daria, w obwodzie taszkenckim. Zamieszkuje go około 82,1 tys. osób. Miasto to, podobnie jak Ostrowiec Świętokrzyski ma tradycje przemysłowe. Swoją siedzibę ma tam huta żelaza a także zakłady przemysłu włókienniczego, spożywczego  oraz zakłady produkujące materiały budowlane. W pobliżu miasta działa Farchadzka Elektrownia Wodna na Syr-darii.
Porozumienie o współpracy Ostrowca Świętokrzyskiego i Bekabadu, które zapoczątkowało współpracę obydwu miast zostało podpisane dnia 6 grudnia 2004 roku.  Miasta współpracują na płaszczyźnie gospodarczej, ekonomicznej, kulturalnej i naukowej. Współpraca obejmuje także wymianę doświadczeń związanych z funkcjonowaniem samorządów oraz rozwojem społeczeństwa obywatelskiego.

Gennevilliers (Francja)
Gennevilliers to francuskie miasto w regionie Île-de-France, w departamencie Hauts-de-Seine. Zamieszkuje go ok. 45 tys. osób. Powierzchnia Gennevilliers to 11,62 km². Gennevilliers leży na północno-zachodnich przedmieściach Paryża, w zakolu rzeki Sekwany. Mieści się w granicach tzw. „Wielkiego Paryża”.
Gennevilliers, podobnie jak Ostrowiec Świętokrzyski ma tradycje przemysłowe.                   W mieście tym produkowane są części samochodowe, części do budowy samolotów, artykuły metalowe, chemiczne i elektroniczne.
Port w Gennevilliers jest jednym z czterech najważniejszych portów regionu Île-de-France. Transportowane są dzięki niemu produkty metalurgiczne, paliwa stałe, maszyny, samochody marki Renault, produkty rolnicze oraz artykuły spożywcze.
Bliźniacze kontakty Ostrowca Świętokrzyskiego i francuskiego miasta Gennevilliers mają półwieczną tradycję. W lipcu 1959 roku podpisana została umowa dotycząca współpracy . Była to jedna z pierwszych umów partnerskich zawartych pomiędzy miastami polskimi, a zachodnimi.   Współpraca jest realizowana m.in. na płaszczyźnie kulturalnej i gospodarczej.
Odwiedź oficjalną stronę miasta: www.ville-gennevilliers.fr

North Lincolnshire (Wielka Brytania)
North Lincolnshire jest jednostką administracyjną w Wielkiej Brytanii, łączącą funkcje dystryktu i hrabstwa. Położone jest na obszarze regionu Yorkshire i Humber w Anglii. Zamieszkuje je około 160 tys. osób. Powierzchnia North Lincolnshire wynosi 846 km², Na terenie North Lincolnshire znajdują się trzy większe ośrodki miejskie: Scunthorpe (ośrodek administracyjny), Brigg oraz Barton-upon-Humber.
Władze North Lincolnshire maja swoją siedzibę w jego największym mieście, Scunthorpe.
Nasz brytyjski partner, podobnie jak Ostrowiec Świętokrzyski posiada tradycje przemysłowe. Swoją siedzibę maja tam firmy z przemysłu hutniczego, rafineryjnego, spożywczego a także przedsiębiorstwa budowlane i elektrownie.
Współpraca z brytyjskim partnerem została zapoczątkowana na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy to przekazane zostały pierwsze komputery dla ostrowieckiego Urzędu Miasta. Współpraca ta trwa na mocy umowy podpisanej w 1996 roku z miastem Scunthorpe.
Odwiedź oficjalną stronę miasta: http://www.northlincs.gov.uk/NorthLincs/

Pineto (Włochy)
Pineto to morski kurort położony we wschodnich Włoszech w regionie Abruzja, prowincji Teramo. Zamieszkuje go ponad 14 tys. osób. Powierzchnia miasta wynosi 37.69 km². Pineto jest znane jako jedna z tzw. Siedmiu sióstr – siedmiu plaż położonych w prowincji Teramo.
Współpraca Gminy Ostrowiec Świętokrzyskim z włoskim miastem Pineto została zapoczątkowana umowa podpisana dnia 23 listopada 2006 roku. Współpraca realizowana jest poprzez kontakty ekonomiczne i handlowe między przedsiębiorcami oraz wzajemną wymianę informacji w zakresie turystyki, gospodarki, przemysłu, ekonomii, kultury i zarządzania administracją publiczną. Włosi szczególnie zainteresowani są znalezieniem partnerów do współpracy na polskim rynku.
Odwiedź oficjalną stronę miasta: http://www.comune.pineto.te.it/

 

 

 

 

 

 


Wyszukaj w portalu

Kalendarz imprez

PNWTŚRCZPTSOND
 1 2 3 4 5 6 7
 8 91011121314
15161718192021
22232425262728
29      
 

Miejski Informator Samorządowy

Miejski Informator Samorządowy

Forum i czat

Oficjalne forum Urzędu Miasta