UWAGA! Zmiana numerów rachunków! Informacja dla osób płacących podatki i opłaty - czytaj więcej
UWAGA! Zmiana nazw ulic - czytaj więcej

 Treść

 

Nikogo nie trzeba przekonywać, że krew to dar życia. Zaangażowanie i  bezinteresowna pomoc krwiodawców niesie pomoc setkom ludzi. Dlatego idea honorowego krwiodawstwa jest jednym z elementów realizowanej przez Prezydenta Miasta Jarosława Górczyńskiego strategii promujących zdrowy styl życia.

Jednym z elementów takich działań był ogłoszony w czerwcu konkurs dotyczący wiedzy na temat krwiodawstwa. Sama rywalizacja odbyła się na początku lipca podczas festynu rodzinnego na osiedlu Ogrody. Konkurs stanowił nawiązanie do obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy, który co roku obchodzony jest na całym świecie 14 czerwca. Święto dedykowane dawcom krwi, obchodzone jest corocznie w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 odkrył grupy krwi za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla.

Do konkursu zostali zaproszeni wszyscy ostrowieccy krwiodawcy, a przystąpiło do niego kilkadziesiąt osób. Po jakiej ilości oddanej krwi można uzyskać odznakę pierwszego stopnia? Kto był założycielem PCK? To tylko niektóre z pytań skonstruowanych  przez członków zarządu KHDK, Grzegorza Zakrzewskiego i Joannę Pikus. Największą wiedzą wykazała się Anna Matuszewska. Drugie miejsce zajął Sylwester Rogowski, a trzecie Wiktor Ziemczak. Okolicznościowe statuetki wręczył zwycięzcom, podczas spotkania w Urzędzie Miasta, prezydent miasta Jarosław Górczyński.

- Przeprowadzony konkurs był dobrą okazją do zwiększenia świadomości o potrzebie zapewnienia pacjentom dostępu do bezpiecznej krwi i preparatów krwiopochodnych.  Dziękuję Państwu za udział w konkursie, ale przede wszystkim za Państwa zaangażowanie oraz za ratujący życie dar krwi – powiedział prezydent Górczyński. – Cieszę się, że w naszym mieście jest tak wiele osób, które regularnie oddają swoją krew oraz promują ideę krwiodawstwa.

Nagrodzeni zwycięzcy konkursu wyrazili przekonanie, że tego typu inicjatywy są pożyteczne społecznie.