Informacja dla pracowników Urzędu Miasta i jednostek podległych - zmiana w związku z telefonami

UWAGA !!! INTENSYWNE OPADY DESZCZU

Bezpłatne badania cytologiczne oraz konferencja dot. profilaktyki cukrzycy, to dwa ważne zadania, które dzięki wsparciu prezydenta miasta Jarosława Górczyńskiego zyskały dofinansowanie ze środków gminnych w ramach tzw. małych grantów.

- O tym, że zdrowie jest najważniejsze i najcenniejsze nikogo nie trzeba przekonywać. Dlatego profilaktyka zdrowotna oraz tego typu kampanie są dla mnie tak ważne. Zdrowi i szczęśliwi mieszkańcy to nasz priorytet i mimo, że zadania z zakresu służby zdrowia nie podlegają prezydentowi, to na ile mogę wspieram takie działania. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że w zainicjowane akcje włączyły się związane z ostrowiecką służbą zdrowia radne miejskie i powiatowe, które  poświęcają swój czas podczas organizowanych „Sobót ze zdrowiem”. W tym miejscu nie mogę nie przypomnieć o środkach przekazywanych regularnie borykającemu się nieustannie z problemami finansowymi szpitalowi powiatowemu, w celu doposażenia tej placówki w niezbędny, a brakujący sprzęt.  Taka dotacja została chociażby przyznana na ostatniej sesji na zakup echokardiografu. Dziękuję radnym za jednogłośne poparcie tej inicjatywy – komentuje powody swojej decyzji prezydent miasta Jarosław Górczyński. – Mam nadzieję, że z realizowanych kampanii skorzysta jak największa liczba mieszkańców.

Dzięki jednej z podpisanych z gminą umów mieszkanki Ostrowca Świętokrzyskiego mają szansę skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych, organizowanych przez Stowarzyszenie Amazonka. W ramach programu codziennie wykonywanych jest 20 cytologii. Bezpłatne zaproszenia na badania można odbierać w siedzibie Stowarzyszenia przy ulicy Sienkiewicza od poniedziałku do piątku, w godz. Od 16.00- 19.00.

- Dziękuję prezydentowi za pomoc w realizacji tej ważnej akcji zdrowotnej. Cytologia, to badanie, które polega na mikroskopowej ocenie komórek pobranych z szyjki macicy. Dzięki niemu można wykryć stany przedrakowe i zapobiec rozwojowi tej choroby – wyjaśnia Danuta Ogórek, prezes Stowarzyszenia „Ostrowiecki Klub Amazonka” – Nasze działania mają pomóc w zwiększeniu świadomości kobiet w tej materii, a docelowo ograniczyć ilość zgonów spowodowanych rakiem szyjki macicy. Pamiętajmy, że jeśli zmiany zostaną wykryte odpowiednio wcześnie, istnieje szansa na ich całkowite wyleczenie – dodaje pani Prezes.

Natomiast, podczas zaplanowanej na październik  konferencji nasi mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się  o metodach zapobiegania cukrzycy. Na spotkaniu zostaną zaprezentowane nowinki medyczne w tym zakresie, pokazana zostanie rola zdrowego trybu życia, stosowanie odpowiedniej diety oraz rola aktywności fizycznej. Osoby chore przejdą instruktaż jak radzić sobie z chorobą na co dzień. W trakcie konferencji będzie można wykonać pomiar cukru we krwi oraz skorzystać z porad specjalistów.

- Mamy nadzieję, ze tematyka naszej konferencji zaciekawi ostrowczan i dotrze do osób chorych na cukrzycę, którzy tym samym przełamią wstyd związany z tą chorobą. Cukrzyca dotyka całe rodziny i mimo, że jest dość powszechna wykrywana jest często dość późno, a jej objawy spotykają się niejednokrotnie z niezrozumieniem społecznym. Dlatego tak ważne jest podnoszenie świadomości społecznej w tym temacie – mówi Anna Gierczak z ostrowieckiego oddziału Stowarzyszenia Diabetyków. – Cieszę się, że w gminie znalazły się środki, które wesprą nasze działania.

Przypomnijmy, że także radni miejscy włączyli się w realizację działań podnoszących świadomość i stan zdrowia naszych mieszkańców. Byli inicjatorami wprowadzenia w Ostrowcu Świętokrzyskim akcji bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom. Na te szczepienia w latach 2015- 2016 z budżetu gminy przeznaczono 100 tysięcy złotych.