Rachunki bankowe gminy - Informacja dla osób płacących podatki i opłaty - czytaj więcej

Informacja dla pracowników Urzędu Miasta i jednostek podległych - zmiana w związku z telefonami

 Treść

 

W ostrowieckim Urzędzie Miasta, w obecności Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa, przedstawiciele siedmiu samorządów podpisali umowy na rozbudowę swoich targowisk.  Gospodarzem spotkania był Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.

– Jest mi bardzo miło gościć Pana Marszałka oraz Państwa. Podpiszemy dzisiaj bardzo ważne umowy na wsparcie modernizacji targowisk miejskich – mówił Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. – Bazary to nie tylko miejsca do handlu, ale także centra spotkań. Dzięki wsparciu środków unijnych targowiska mają szansę poprawić swój wygląd, ale przede wszystkim stać się bardziej przyjazne dla sprzedawców i kupujących. Na ostrowieckim targowisku zakupy robią nie tylko mieszkańcy miasta, ale również wiele osób przyjeżdżających z ościennych miejscowości, w tym z sąsiednich województw. Sezonowo pracuje tu prawie tysiąc podmiotów. To ważny punkt na gospodarczej mapie Ostrowca Świętokrzyskiego.

Coraz więcej gmin modernizuje targowiska z myślą o lokalnych producentach. Klimontów, Łopuszno, Nowa Słupia, Zawichost, Iwaniska, Skalbmierz i Ostrowiec Świętokrzyski to gminy z województwa świętokrzyskiego, które sięgnęły po środki na rozbudowę i modernizację bazarów. Jednakże największe dofinansowanie, bo po milionie złotych trafiło do Ostrowca Świętokrzyskiego oraz gminy Iwaniska. Łączna wartość wsparcia dla siedmiu gmin to ponad 6 mln zł. Wysokość dofinansowania dla operacji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wynosi nie więcej niż 1 mln złotych, a maksymalny poziom dofinansowania stanowi 63,63% wartości kosztów kwalifikowanych inwestycji. Zakres rzeczowy operacji obejmuje przebudowę 6 istniejących targowisk i budowę jednego w nowej lokalizacji. Odnosząc się do Ostrowca Świętokrzyskiego umowa ta dotyczy, dofinansowania budowy hali targowej o nazwie Mój Rynek – skierowanej głównie pod sprzedaż produktów rolno – spożywczych.

– Centra handlowe to bardzo ważne miejsca dla wielu miejscowości – mówił Marszałek Adam Jarubas. – Na targowiskach można kupić żywność ekologiczną i zdecydowanie tańszą. Pamiętajmy, że ograniczenie stresu i wybór zdrowej żywności zmniejszają ryzyko chorób onkologicznych. Dlatego coraz więcej ludzi przekonuje się do takiej żywności. Jest dla nich ważne co jedzą i jak to wpływa na ich zdrowie.  Stąd też niezwykle ważna jest rozbudowa i unowocześnianie targowisk miejskich.

Dzięki pozyskanym środkom w Ostrowcu Świętokrzyskim powstanie wiata handlowa z zapleczem sanitarnym o wymiarach 30 na 50 metrów, gdzie znajdzie się 61 miejsc handlowych. Prace nad budową nowej wiaty ruszą najprawdopodobniej w październiku, a zakończenie zaplanowano na czerwiec 2018 roku. Koszt budowy to 2 mln 400 tys. zł. Dofinansowanie ze środków unijnych wyniesie 999 tys. 999 zł.

– Budowa wiaty, bez wsparcia, jakie otrzymaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego, byłaby niemożliwa - mówi dyrektor Targowiska Miejskiego Mariusz Kosiarz. Pod wiatą powstanie 61 profesjonalnych miejsc handlowych. Każde ze stanowisk będzie oświetlone. „Mój Rynek” wyposażony będzie w w kanalizację oraz odpowiedni dojazd. Ponadto, poza wiatą, przy jej północnej elewacji powstanie 6 miejsc handlowych. Warty uwagi jest również fakt, że targowisko zostanie wyposażone w odnawialne źródła energii. To jednak nie koniec inwestycji, ponieważ planujemy wybudować kolejną wiatę do handlu. Jednocześnie poprawiony zostanie układ komunikacyjny łączący osiedla z targowiskiem.

 

{