Przekształcenie z mocy prawa wieczystego użytkowania we własność na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018r. (Dz.U. z 2018r., poz. 1716 z późn. zm.) - czytaj więcej

Rachunki bankowe gminy - Informacja dla osób płacących podatki i opłaty - czytaj więcej

 Treść

 

152 uczniów odebrało w minioną sobotę z rąk prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego certyfikaty z języków: anielskiego, niemieckiego i francuskiego. Gmina Ostrowiec Świętokrzyski, jako jedyna w kraju finansuje możliwość uzyskania tego typu dokumentów przez młodzież.

– Jest o wyjątkowa chwila dla uczniów, ale także dla ich rodziców i dziadków – mówił Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. - Uczniowie zdali egzaminy na poziomie  A2, B1,i B2. Są to certyfikaty uznawane na całym świecie. Dla przykładu powiem, że absolwent wyższej uczelni musi wykazać się znajomością języka obcego na poziomie B2. Jest to ogromny wysiłek nauczycieli języków obcych, za co im serdecznie dziękuję. Jesteśmy prekursorem tego typu działań na skalę Polski i to już zostało dostrzeżone. Obecnie znajomość drugiego języka to wręcz konieczność. Znajomość drugiego języka, to jakby możliwość przeżycia kolejnego życia. Przykładam dlatego szczególną uwagę do tego, aby młodzież miała możliwość uczyć się języków obcych.

Ostrowiecką inicjatywę bardzo wysoko oceniają firmy certyfikujące, ale i sami uczniowie, którzy chętnie chcą sprawdzić swą wiedzę z języka obcego.

- Przyznawanie certyfikatów językowych młodzieży to bardzo cenna inicjatywa władz Ostrowca Świętokrzyskiego. Tutaj chcę złożyć szczególne wyrazy uznania -mówi Maria Kukla-Dąda z Centrum Egzaminacyjnego „City Collage”. - To wyjątkowa inicjatywa edukacyjna, która wyróżnia się tym, że każdy kto czuje się na siłach może się zmierzyć z egzaminem certyfikującym. Liczę, że ostrowiecka młodzież docenia fakt możliwość otrzymania językowego certyfikatu, czego za pewne zazdroszczą jej koledzy z innych miast.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Egzamin Cambridge English, któremu w Ostrowcu Świętokrzyskim poddało się 130 uczniów, jest najbardziej prestiżowym i najszerzej uznawanym w świecie. Uznaje go 20 tys. instytucji, w tym gronie są renomowane uczelnie wyższe.

- Obecnie w CV znajomość języka obcego nie określamy już, jako poziom dobry, bardzo dobry, ale podajemy umiejętność potwierdzoną zdobytym certyfikatem- dodaje Maria Kukla-Dąda .

- Taki certyfikat, jaki dziś otrzymałem jest wyjątkowo ważny mając na względzie swą przyszłą karierę zawodową- mówił Kacper Słomka. - W przyszłości chcę pracować zagranicą, stąd taki certyfikat z języka angielskiego wydaje się być nieodzowny.

- Języka niemieckiego zaczęłam uczyć się dopiero w gimnazjum i bardzo go polubiłam. Dlatego tym bardziej cieszę się, że udało mi się dostać certyfikat - przyznaje Weronika Jasnowska. - Uważam, że języki są kluczem do znalezienia wymarzonej pracy, ale przydają się także podczas podróży.

Wręczeniu certyfikatów towarzyszyła wyjątkowa gala w kinie „Etiuda”, którą muzycznie uświetniły występy wokalistek i wokalistów Studia Wokalnego „Pandora” Ewy Goworowskiej. Zaśpiewali: Martyna Cieśla, Wiktoria Wójcik, Viktoria Pongowska, Kamila Szemraj oraz Piotr Mazur. Na scenie pojawi się również Dariusz Jurkowski (gitara) oraz Szymon Janikowski (fortepian) oraz dwie gimnastyczki Martyna Antonkiewicz oraz Aleksandra Koprowicz.