Rachunki bankowe gminy - Informacja dla osób płacących podatki i opłaty - czytaj więcej

Informacja dla pracowników Urzędu Miasta i jednostek podległych - zmiana w związku z telefonami

Uwaga-silny wiatr !!!

- czytaj więcej...
 Treść

 

Rozbudowa Ostrowieckiego Browaru Kultury trwa w najlepsze. Przebudowa i modernizacja osiągnęła półmetek, a obiekt ma być gotowy jesienią przyszłego roku. Dzisiaj w murach browaru odbyła się specjalna konferencja prasowa.

 

Inwestycja na europejskim poziomie

Celem  realizowanego projektu jest wyeksponowanie walorów architektoniczno - historycznych budynku, tak aby zachował charakter dawnej zabudowy terenu i dostosowanie go do prowadzenia działalności kulturalnej. Inwestycja realizowana jest dzięki dofinansowaniu, w wysokości 17 mln złotych, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Przed modernizacją powierzchnia funkcjonujących w Browarze instytucji kultury wynosiła 2,5 tyś metrów kwadratowych. Po remoncie w obiekcie o powierzchni użytkowej ok. 5,5 tys.m2 znajdą się m.in. recepcja, punkt informacji turystycznej, biblioteka, czytelnie, dwie sale wielofunkcyjne, cztery sale wystawiennicze BWA, galeria fotografii, sala konferencyjna, sale muzyczne, pracownie MCK: plastyczna, modelarstwa, grafiki komputerowej, klubu szachowego, pokoje biurowe i administracyjne, pomieszczenia gospodarcze. Dla miasta jest to obecnie największa inwestycja. Zadania odnowy historycznego obiektu podjęła się wyłoniona w przetargu firma MTM Budownictwo.

 

Wczoraj została sfinalizowana umowa sprzedaży młyna, który sąsiaduje z browarem. Prywatny inwestor wyłożył 600 tysięcy złotych. W młynie przy ulicy Wardyńskiego będzie prowadzona działalność gospodarcza, która będzie współgrać z działalnością Ostrowieckiego Browaru Kultury. Inwestycja ta świadczy o zaufaniu przedsiębiorcy do naszego miasta. Dowodzi to, że warto tu lokować swój kapitał.

 

Dobre tempo prac. Prace zgodnie z harmonogramem

- Tempo prac jest dobre, obiekt jest podzielony na osiem części, a stan prac jest różnie zaawansowany. Póki co pogoda pozwala na prowadzenie prac na zewnątrz. Na razie realizowane są głównie rozbiórki lub zabezpieczenia, ale już wykonawca rozpoczął prace wykończeniowe w tych częściach budynku, które były w najlepszym stanie - BWA i MCK. Zaczęła się zima, więc prace będą trwały głównie wewnątrz. Jeden budynek po południowej stronie zniknął, gdyż jego stan techniczny był fatalny. Wkrótce zostanie odtworzony w takim kształcie, w jakim był przez rozbiórką – wyjaśnił Naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej Krzysztof Kowalski. – Największym wyzwaniem jest przebudowa skrzydła od ulicy Siennieńskiej, gdzie swoją siedzibę będzie miała Miejska Biblioteka Publiczna. Zostało rozebrane to, co groziło katastrofą czyli dach i stropy, a ściany zostały wzmocnione, tak że w niedalekiej już przyszłości księgozbiory zyskają bardzo dobre lokum.

 

Perła architektoniczna na skalę Polski

- To jest wyjątkowy moment. Znajdujemy się w budynku Ostrowieckiego Browaru Kultury, który przechodzi gruntowną przebudowę – mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński – W ciągu roku ten obiekt całkowicie zmieni swoje oblicze. Ostrowiecki Browar Kultury to nie tylko sale wystawiennicze, to będzie miejsce, gdzie dzieci i młodzież będą mogły rozwijać swoje pasje, a rodzice i dziadkowie znajdą tu chwile relaksu. W Ostrowieckim Browarze Kultury swoje siedziby znajdą: Biuro Wystaw Artystycznych, Miejskie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna. Zrobimy wszystko, żeby te obiekty tętniły życiem. To była ostatnia chwila na wybudowanie tego browaru. Widząc co dzieje się teraz na rynku budowlanym wiemy, że koszty są coraz droższe. W takich pieniądzach Browar Kultury na pewno by nie powstał. Dzięki temu, że przetarg został przeprowadzony w ubiegłym roku to dziś, można powiedzieć, że jesteśmy bezpieczni. Wszyscy czekamy na ten obiekt, bo będzie to perła na skalę tej części Polski. Dostaliśmy największe - ponad 17 milionów złotych, dofinansowanie w województwie świętokrzyskim. Dla miasta to najważniejsza inwestycja ze względu na skalę, zakres i koszty. Na pewno musimy wykonać sporo prac, aby przygotować obiekt do otwarcia, ale najważniejsze jest to, że Browar, będący naszym dziedzictwem i mający ogromną wartość historyczną dla miasta, nie zniszczeje, a będzie tętnić życiem.

 

Układamy „Miasto Od Nowa”

Modernizacja Ostrowieckiego Browaru Kultury to kolejna inicjatywa w ramach idei „Miasto Od Nowa”. Inicjatywa ta to między innymi: reaktywacja odkrytych basenów na „Rawszczyźnie”, wyburzenie zniszczonego obiektu po byłych Zakładach Odzieżowych „Gambo” i w to miejsce budowa nowoczesnego osiedla mieszkaniowego, zakup terenów inwestycyjnych, budowa Ostrowieckiego Browaru Kultury, stypendia dla zdolnych uczniów i docenienie pracy nauczycieli, ożywienie Rynku, festyny, koncerty, pikniki, zamrożenie podatków od nieruchomości i obniżenie podatków od środków transportu.

 

 

Karty z historii Browaru

Browar Saskich w Ostrowcu wybudowano w 1908 r. Głównym akcjonariuszem był urodzony w Radomiu w 1886 r. Stanisław Leon Saski, syn właściciela radomskiego browaru - Juliusza Saskiego.  Do 1918 r. To jest do śmierci ojca Stanisław Saski samodzielnie zarządzał ostrowieckim browarem. Później w wyniku podziału majątku Juliusza Saskiego, współwłaścicielami przedsiębiorstwa obejmującego oprócz browaru także słodownię, stolarnię, suszarnię i młyn parowy zostali Julian i Józef Sascy oraz Maria Cybulska.
 Firma funkcjonowała wtedy pod szyldem Browar Parowy Stanisław Saski i Spółka.
W czasie okupacji hitlerowskiej produkcję kontynuowano na potrzeby Niemców, którzy 30 września 1942 r. na ostrowieckim Rynku powiesili 56-letniego Stanisława Saskiego jako jednego z trzydziestu zakładników zatrzymanych po wysadzeniu mostu na Romanowie.
Po 1945 r. jeszcze przez rok browar i młyn były samodzielnie zarządzane przez prawowitych właścicieli, których interesy reprezentował  brat ś.p. Stanisława Saskiego – Julian. W 1946 r. na mocy rozporządzenia Rady Ministrów ostrowiecki browar został wpisany do wykazu przedsiębiorstw przechodzących na własność Skarbu Państwa za odszkodowaniem, choć rodzinne przedsiębiorstwo zatrudniało mniej niż 50 osób na jedną zmianę, a więc nie powinno być objęte nacjonalizacją. Od 1951 do 1957 roku browar funkcjonował pod nazwą Ostrowieckie Zakłady Spożywcze Przemysłu Terenowego, a od 1957-go do 1970 roku na etykietach wytwarzanego tam piwa figurował napis Kieleckie Zakłady Piwowarskie - Browar Ostrowiec Świętokrzyski.  W 1975 roku ostrowiecki browar zaprzestał własnej produkcji i jako rozlewnia piwa stał się filią browaru w Warce. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku nastąpiła ostateczna likwidacja ostrowieckiego browaru. Zlokalizowano tam magazyny Herbapolu.


W 1984 r. rozpoczęto adaptację budynków browaru na centrum kulturalne, dwa lata później  trafiło tam przeniesione z osiedla Pułanki  Miejskie Centrum Kultury, a w 1995 roku utworzone wtedy od podstaw Biuro Wystaw Artystycznych. 21 marca 1992 r. podczas ceremonii uroczystego otwarcia, Miejskiemu Centrum Kultury nieoficjalnie - bo bez stosownego aktu prawnego - nadano imię Stanisława Leona Saskiego. Od 1948 do 1998 r. jego spadkobiercy toczyli sądową batalię o cofnięcie krzywdzącej ich decyzji lub wypłacenie odszkodowania. Ostatecznie odzyskali swoją własność 15 grudnia 1998 r. W 2009 r. zakończył się trwający pięć lat proces przejmowania przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski udziałów od spadkobierców rodziny Saskich.

Budynek browaru znajduje się w ścisłym centrum i jest jedną z perełek architektonicznych miasta. Niestety jego stan techniczny z roku na rok stawał się coraz gorszy. Trzy lata temu, nowo wybrany prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, podjął się trudnego zadania przywrócenia temu miejscu dawnego blasku i oddania go w ręce mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. Pomysł polegał na połączeniu w jednym gmachu trzech instytucji tj. MCK, BWA i MBP oraz stworzenie oferty kulturalnej dla każdego mieszkańca miasta niezależnie od wieku i zainteresowań. Szybko przygotowano skrojoną na możliwości i potrzeby koncepcję wyremontowania obiektu i podjęto starania o uzyskanie dofinansowania zewnętrznego.  Już po roku mogliśmy cieszyć się z podpisania umowy między prezydentem, a marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego Adamem Jarubasem na dofinansowanie projektu pod nazwą Ostrowiecki Browar Kultury. Projekt otrzymał rekordowe dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego i stało się jasne, że w krótkim czasie miejsce to zmieni się w wielki plac budowy.


Przez ponad 30 lat we wnętrzach browaru odbywały się koncerty, spektakle, wernisaże wystaw, spotkania autorskie, warsztaty, próby chórów i zespołów muzycznych oraz teatralnych. Na dziedzińcu Browaru w ciągu ostatnich 5-lat odbyły się m.in.:3 edycje Pikniku Gombrowiczowskiego, dwa spotkania sylwestrowe i dwie odsłony Eksplozji Kolorów, koncert finałowy WOŚP, Dni Ziemi oraz seanse kina plenerowego. BWA organizowało tam m.in. plenery rzeźbiarskie, wernisaże, koncerty i projekcje filmowe. We wnętrzach browaru nakręcono kilka teledysków, ostatnim z nich jest „Mgła” Bartka Wrony i Łukasza Mojeckiego z grudnia 2016 roku. Kilka miesięcy wcześniej na dziedzińcu browaru nakręcono sceny do clipu „Nie zapomnisz” Grzegorza Ornette Stępnia.