Rada Miasta

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta ostrowieccy radni jednogłośnie opowiedzieli się za zwiększeniem stawek dotacji przedmiotowych dla Zakładu Usług Miejskich. Choć ta decyzja łączyła się bezpośrednio z zarządzaniem przez ten gminny zakład budżetowy komunalnymi budynkami mieszkalnymi, to nie trzeba zapominać o innych zadaniach realizowanych przez ZUM.

- Jestem zwolennikiem zatrudniania mieszkańców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, do najróżniejszych prac poprzez Zakład Usług Miejskich, a nie wręczanie im zasiłków – mówi Prezydent Jarosław Górczyński. Często jedynie my wyciągamy rękę do osób, od których wszyscy inni się dawno odwrócili. To niejednokrotnie osoby w zaawansowanym wieku z dużym bagażem doświadczeń życiowych. Jestem zadowolony z wykonywanych przez te osoby prac, choć zawsze ktoś może zarzucić, że coś dało się zrobić np. szybciej. Stąd moja decyzja, aby wspierać Zakład Usług Miejskich i zlecać mu kolejne zadania.

Prezydent przyznał, że często rola ZUMu nie była doceniana, a do zakładu trafiały zadania dość przypadkowe, z którego specyfiką nie miał wcześniej nic wspólnego, teraz się to zmieniło. Przypomnijmy, że oprócz sprzątania, zarządzania budynkami komunalnymi czy odśnieżania obecnie ZUM realizuje niektóre zadania z Budżetu Obywatelskiego, jak np. utwardzenie terenu pomiędzy boiskiem sportowym a ZSP nr 2 na os. Stawki, czy też prowadzi prace na wzgórzu kościelnym.

Podczas ostatniej nadzwyczajnej sesji radni przyjęli zmiany stawki dotacji przedmiotowej dla Samorządowego Zakładu Budżetowego „Zakład Usług Miejskich”, w zakresie dotacja z tytułu dopłaty w zakresie kosztów związanych z zarządzaniem komunalnymi budynkami mieszkalnymi i terenami związanymi z tymi budynkami.

Wzrost stawki z kwoty 0,68 zł/m2 do kwoty 0,93 zł/m2 od 1 listopada 2015 roku, wynika z potrzeb finansowania przez Zakład kosztów utrzymania lokali mieszkalnych, z powodu zalegania przez lokatorów komunalnych z opłatami za przydzielone lokale.

Powyższa propozycja jest dostosowana do sytuacji ekonomicznej Zakładu. Wykonywanie przez ZUM zadań z zakresu gospodarki mieszkaniowej powoduje problemy w zakresie płynności finansowej i brak środków na koniczne wydatki wynikające z własności lokali.