Logo oficjalnego portalu miasta Ostrowca Świętokrzyskiego

A- A A+
 

|    Szukaj    |    

|  

mini bip
 

UWAGA -

UWAGA - Infolinia w zakresie trudności odbioru odpadów medycznych

Rachunki bankowe gminy - Informacja dla osób płacących podatki i opłaty - czytaj więcej

 Treść
Pomnik

W Ostrowcu Świętokrzyskim, przy ulicy Starokurowskiej odsłonięto pomnik upamiętniający zamordowaną przez Niemców ludność żydowską. Znajduje się on w pobliżu miejsca, w którym przed II Wojną Światową stała synagoga. W uroczystościach uczestniczyli parlamentarzyści, władze miasta i powiatu, radni, młodzież szkolna, a także reprezentanci żydowskiej społeczności.

- Nieprzypadkowa jest data dzisiejszej uroczystości- mówił w Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Gorczyński. W naszym mieście, podobnie jak w całej okupowanej Polsce, Niemcy rozpoczęli proces odizolowania ludności żydowskiej od społeczeństwa polskiego poprzez tworzenie dzielnic żydowskich, zwanych potocznie gettami. W naszym mieście obszar 350 tys. metrów kwadratowych, zajmujący prawie 20% powierzchni całego Ostrowca, powstałw kwietniu 1941 roku. Ponad rok później z 11 na 12 października 1942 roku naziści rozpoczęli akcję wysiedleńczą. Ten mord na narodzie został w historii nazwany ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej. Był czymś, co okupanci realizowali z żelazną konsekwencją, a ostrowieckie getto jest tego przykładem. Poprzez zbrodniczą politykę III Rzeszy Niemieckiej społeczność żydowska naszego miasta, licząca 11 tys. osób, została unicestwiona. Wojnę przeżyło ok. 350 ostrowieckich Żydów.

Zdaniem prezydenta obywatele każdego polskiego miasta mają nie tylko prawo, ale i obowiązek kultywowania własnej przeszłości, a znajomość historii lokalnej pozwala utożsamić się z nią i przez to zakorzenić we współczesności.

- Inicjatywa budowy pomnika "uzmysławia nam stan naszej ludzkiej wrażliwości i czyni Ostrowiec Świętokrzyski piękniejszym miastem, a jej dzisiejszych mieszkańców lepszymi ludźmi". Ostrowiec to przyjazne miasto. Jesteśmy otwarci na współpracę . Zapraszamy do niej wszystkich, którzy wpisują się w krajobraz naszej Gminy i ostrowieckiej historii. Niech tenpomnik będzie zatem wyrazem szacunku i uznania dla nieistniejącej już społeczności ostrowieckich Żydów- mówił przed oficjalnym odsłonięciem tablicy prezydent.

Pomnik ma kształt kamienia, na którym znajduje się tablica z inskrypcją po polsku, angielsku i hebrajsku: „Pamięci około 15 000 Żydów z Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic zamordowanych w latach II wojny światowej przez niemieckich ludobójców."

Na zakończenie uroczystości kadysz, jednąz najważniejszych modlitw w liturgii żydowskiej, odmówił rabin Yehud Leib Halsztok, którego dziadek był uznanym i szanowanym w Ostrowcu cadykiem. Obecni byli również przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach Włodzimierz Kac, jej naczelny rabin Yehoshua Ellis, a także mecenas Shmuel M. Ereli oraz Haim Benisz, których przodkowiemieszkali w Ostrowcu przed i w czasie wojny.

Przypomnijmy, że to 30 czerwca 2014 r. radni miejscy podjęli uchwałę upamiętniającą Żydów z Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic zamordowanych przez Niemców w latach 1939-1945. Podjęcie tej decyzji było wyjściem naprzeciw oczekiwaniom inicjatora utworzenia miejsca pamięci Adama Aptowicza - Koordynatora Ochrony Pamięci w Towarzystwie Przyjaźni Izrael - Polska, który zaapelował do władz kilkudziesięciu polskich miast z prośbą o upamiętnienie ofiar narodowości żydowskiej.