Informacja dla pracowników Urzędu Miasta i jednostek podległych - zmiana w związku z telefonami

Uroczystości państwowe, piknik rodzinny oraz majówka na sportowo, tak wyglądało 3 majowe święto w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pogoda dopisała, a mieszkańcy licznie wzięli udział w uroczystościach oraz skorzystali z przygotowanej przez miejskie instytucje propozycji.

Tradycyjnie uroczystości rozpoczęła msza w kolegiacie świętego Michała Archanioła, a po niej prowadzeni przez Orkiestrę Dętą ze Szkoły Muzycznej I stopnia, licznie zgromadzeni przedstawiciele samorządów, instytucji, szkół, przemaszerowali na Rynek. Tam po odegraniu hymnu państwowego i odczytaniu preambuły Konstytucji 3 Maja, głos zabrał prezydent miasta Jarosław Górczyński.

- Obchodzimy dzisiaj 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To wyjątkowo piękne i radosne polskie święto, dzień narodowej dumy z dokonań naszych przodków. Ale to także dzień refleksji, myśli i modlitwy, związanej zarówno z państwem polskim, jak i z naszą Małą Ojczyzną – Ostrowcem Świętokrzyskim. Tegoroczne obchody wydają się mieć wyjątkowe znaczenie w kontekście bieżących wydarzeń oraz zmagań w polskiej polityce wewnętrznej i zagranicznej. Refleksja winna dotyczyć nas wszystkich, naszego codziennego życia oraz wspólnej przyszłości. Dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby postulaty i przesłanie uchwalonej przed 227. laty Konstytucji były obecne i dziś. Nie możemy zaprzepaścić wypracowanych z dużym trudem dokonań minionych dwóch dekad, dzięki którym Polska zyskała mocną pozycję w Europie i świecie mówił do zgromadzonych Prezydent Górczyński. – To samo dotyczy naszego miasta. Jako Ostrowczanie mamy różne spojrzenia na wiele spraw, lecz cel musi być jeden. Wierzę, że Ostrowiec Świętokrzyski to doskonałe miejsce do życia, zakładania rodzin i inwestowania. Ostrowiec Świętokrzyski się zmienia, ale to od nas wszystkich zależy, jaki przekaz idzie w świat. Dlatego zachęcam wszystkich do zaangażowania się w życie miasta – dodał Prezydent.

Kończąc Prezydent podziękował wszystkim za udział w tych wyjątkowych uroczystościach oraz złożył w wigilię ich święta serdeczne życzenia dla wszystkich Strażaków i Hutników.

Przemówienia wygłosili również przedstawiciele władz państwowych. Wszyscy zgodnie podkreślali o ogromnej wadze Konstytucji 3 Maja. Po przemówieniach nastąpiło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem. Pomordowanych na rynku.

Natomiast po 13.00 Rynek zamienił się w rodzinny plac zabaw. Animatorzy z Miejskiego Centrum Kultury prowadzili grę w klasy oraz kapsle, co wyjątkowo podobało się całym rodzinom. Dzieci chętnie bawiły się na dmuchańcach, kuli zorbing i trampolinie.