Nabór kandydatów na ławników na kadencję 2020 - 2023 - czytaj więcej

Przekształcenie z mocy prawa wieczystego użytkowania we własność na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018r. (Dz.U. z 2018r., poz. 1716 z późn. zm.) - czytaj więcej

Rachunki bankowe gminy - Informacja dla osób płacących podatki i opłaty - czytaj więcej

 Treść

 

Na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego coraz więcej domów jednorodzinnych oraz bloków podłączanych jest do miejskiej sieci energetycznej. Dzięki temu emisja pyłów jest coraz mniejsza, a atmosfera czystsza.

- Obecnie na terenie miasta do miejskiej sieci podpiętych jest ponad 1400 domów – mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. - Jest to imponująca liczba i ewenement na skalę Polski. Dzięki temu ponad 4 tony pyłów oraz półtorej tony sadzy nie przedostaje się do atmosfery. Jest to ponad 5,5 tony rożnych zanieczyszczeń. Walczymy z niską emisją spalin. Miasto dofinansowuje inwestycje mające na celu podłączenia domów do miejskiej sieci energetycznej. Mamy na ten cel zabezpieczone 230 tysięcy złotych. Przy likwidacji starego pieca przy jednoczesnym podłączeniu do sieci miejskiej mieszkańcy mogą liczyć na 4 tys. zł dofinansowania. Mamy już ponad 60 wniosków o dofinansowanie takich inwestycji. Z roku na rok domów przyłączonych do sieci jest coraz więcej. Jest także realizowany program „Ciepła woda z sieci miejskiej”. W ciągu trzech lat w ramach tego programu zostało przyłączonych 17 bloków, co daje 661 mieszkań. Tam już nie występuje problem zagrożenia zatrucia czadem. MEC jest konkurencyjny i to także zachęca mieszkańców do wykonywania przyłączeń.

Tegoroczna zima nas nie zaskoczy. MEC jest bardzo dobrze przygotowany do sezonu grzewczego.

- Nasza ciepłownia spala rocznie od 50 do 60 tysięcy ton miału węglowego mówi prezes Miejskiej Energetyki Cieplnej Dariusz Wojtas. - Już jesteśmy przygotowani do nowego sezonu, ponieważ udało nam się zgromadzić ponad 40 tysięcy ton opału. Dostawy trwają na bieżąco. Wszystkie kotły oraz sieć jest przygotowana. Cały czas przyświeca nam cel niskiej emisji spalin w mieście i województwie świętokrzyskim. Sieć została rozbudowana o 1300 metrów. Inwestycje trwają na ulicach: Wspólnej, Gombrowicza, Norwida. Broniewskiego. Te ulice w najbliższym czasie zostaną podłączone do sieci. Program „Ciepła woda z sieci miejskiej” przyczynia się do uniknięcia zatruć tlenkiem węgla. Na bieżąco podłączamy kolejne bloki oraz domy jednorodzinne. Oprócz ograniczenia emisji spalin i sadzy także coraz mniej siarki przedostaje się do atmosfery.

- Mieszkańcy, którzy chcą zmienić swoje źródło ciepła na bardziej ekologiczne mogą liczyć na dotację- mówi naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej Krzysztof Kowalski. - Na ten cel mamy przeznaczone 230 tysięcy złotych. Do 15 października można składać wnioski. Zapewne także w przyszłym roku będzie realizowany ten program. Oprócz akcji wymiany źródeł ciepła prowadzimy także akcje edukacyjne. Zaczynamy od przedszkolaków, żeby dopilnowali swoich rodziców oraz dziadków i uświadamiali ich, że palenie w piecu np. plaskiem jest bardzo szkodliwe.