Przekształcenie z mocy prawa wieczystego użytkowania we własność na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018r. (Dz.U. z 2018r., poz. 1716 z późn. zm.) - czytaj więcej

Rachunki bankowe gminy - Informacja dla osób płacących podatki i opłaty - czytaj więcej

 Treść

 

W niedzielę na ostrowieckim odbyły się obchody upamiętniające 76. rocznicę tragicznych wydarzeń z 30 września 1942 roku, kiedy to w zbiorowej egzekucji hitlerowcy powiesili na Rynku 29 obywateli naszego miasta. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządu gminnego, oraz parlamentarzyści, rodziny pomordowanych ostrowczan, radni miejscy i powiatowi, kombatanci, harcerze, Stowarzyszenie Kibiców KSZO oraz mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego.

Uroczystości rozpoczęło, jak co roku odpalenie zniczy oraz wspólna modlitwa przedstawicieli władz miasta oraz rodzin pomordowanych przy zbiorowym grobowcu pomordowanych na cmentarzu przy ulicy Denkowskiej. Modlitwę oraz mszę świętą w kolegiacie Św. Michała celebrował ksiądz prałat Jan Sarwa. Prowadzący uroczystości na Rynku Grzegorz Partyka w sposób niezwykle wymowny odczytał wiersz Joanny Chruszczyńskiej pt. „Za powieszonych”.

– 76 lat temu doszło do ogromnej tragedii w naszym mieście – mówi wiceprezydent miasta Marzena Dębniak.– My mieszkańcy Ostrowca pamiętamy o tym. Przybywamy na Rynek bez względu na wszystko. Przychodzimy tu, żeby powiedzieć „Nigdy nie zapomnimy”. Jesteśmy to winni następnym pokoleniom. Uczestnicząc w dzisiejszych obchodach rocznicowych bierzemy czynny udział w wychowaniu młodzieży. Pomordowani ostrowczanie są godni naszej wiecznej pamięci. Życie stracili mieszkańcy naszego miasta. Zjednoczeni stoimy dzisiaj przy pomniku, który jest częścią naszej historii. Pokazujemy, że pamiętamy o ich poświęceniu i ofierze. Pokazujemy także, ze Ostrowiec Świętokrzyski jest naszym wspólnym domem. Pomimo, że dzisiaj próbuje się skłócić społeczeństwo. Dzieli się Polaków na dobrych i złych to my musimy być jednością i dokonywać mądrych wyborów oraz pamiętać jaką ofiarę ponieśli nasi ojcowie i dziadkowie w walce o wolność. Wierzę, że nam wszystkim przyświeca mądrość i patriotyzm, że Ostrowiec jest dobrym miastem do życia i zakładania rodzin. Cześć i chwała poległym mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego.

Tomasz Gogol, który przemawiał w imieniu rodzin pomordowanych podkreślił, że pamięć o ludziach, którzy stracili życie za naszą ojczyznę to przejaw naszego patriotyzmu.

Po przemówieniu nastąpiło złożenie wieńców przed pomnikiem pomordowanych. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia prowadzeni przez Jerzego Kłonicę.