Przekształcenie z mocy prawa wieczystego użytkowania we własność na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018r. (Dz.U. z 2018r., poz. 1716 z późn. zm.) - czytaj więcej

Rachunki bankowe gminy - Informacja dla osób płacących podatki i opłaty - czytaj więcej

 Treść

Ostrowiec Świętokrzyski znalazł się w czołówce miast pobierających najniższe w Polsce opłaty komunalne. Nasza gmina jest pod tym względem liderem wśród świętokrzyskich samorządów.

Analizę kosztów usług komunalnych w miastach powiatowych opracowała na podstawie danych z 339 jednostek firma Curulis - Doradztwo Samorządowe. Pod uwagę wzięto roczne koszty, jakie ponosi "przeciętna polska rodzina w pięciu obszarach: zaopatrzenie w wodę, odprowadzanie ścieków, odbiór odpadów, komunikację publiczną, strefy płatnego parkowania.

Liderem rankingu zostało miasto Kozienice z wynikiem 1 310,41 zł, zaś najniżej uplasowało się miasto Tarnowskie Góry, gdzie łączne wydatki na usługi komunalne wyniosły 3 909,42 zł.

Ostrowiec Świętokrzyski znalazł się na dobrym 23 miejscu z kwotą 2085 zł. Drugi ze świętokrzyskich samorządów na pozycji 96 uplasował się Opatów z łączną kwotą 2 495,51 zł. W innych miastach ze świętokrzyskiego trzeba zapłacić za usługi komunalne około 500 złoty więcej niż u nas.

- Ten ranking świetnie pokazuje na to, że Ostrowiec Świętokrzyski, to miejsce w którym warto mieszkać. To potwierdzenie, że dbamy o naszych mieszkańców. Nie zapomnijmy, że te przyjazne dla mieszkańców opłaty proponujemy w okresie, gdy gmina spłaca kredyty, a więc nie czynimy to kosztem ostrowczan- akcentuje Prezydent Miasta Jarosław Górczyński. Od samego początku odkąd objąłem stery miasta uważałem, że mamy potencjał ku temu, aby nie podwyższać opłat, które uderzają w lokalną społeczność. Stąd też pomysł na obniżenie niektórych podatków.

Biorąc pod uwagę wielkość badanych miast, najwyższe wydatki występują w miastach średnich, których liczba mieszkańców wynosi od 100 do 200 tys. osób. Z kolei najniższe koszty życia występują w miastach małych, których liczba ludności nie przekracza 50 tys. osób.

Jak wynika z rankingu, średnie wydatki na usługi komunalne wynoszą 2764,06 zł rocznie, a różnica rocznych kosztów pomiędzy najtańszym a najdroższym miastem wynosi prawie 2 600 zł, co - jak podkreślają autorzy rankingu - "wskazuje na duże dysproporcje i świadczy o różnych strategiach zarządzania przyjętych przez miasta w zakresie tych samych usług".

Zgodnie z tym modelem przeciętna rodzina żyjąca w mieście powiatowym najwięcej wydaje na wodę i ścieki (średnio 47 proc.), w dalszej kolejności na komunikację publiczną (31 proc.) oraz wywóz odpadów komunalnych (18 proc.). Podatek od nieruchomości oraz opłata parkingowa stanowią - według autorów badania - nieznaczny odsetek łącznych kosztów rodziny.