Informacja dla płatników podatku: od nieruchomości, rolnego i leśnego o sposobie doręczania decyzji wymiarowych na 2020 rok

Przekształcenie z mocy prawa wieczystego użytkowania we własność na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018r. (Dz.U. z 2018r., poz. 1716 z późn. zm.) - czytaj więcej

Rachunki bankowe gminy - Informacja dla osób płacących podatki i opłaty - czytaj więcej

 Treść

Osiedle Merkury w Ostrowcu Świętokrzyskim zostało oficjalnie otwarte. O historii tego miejsca, położonego przy ulicy Kopernika, przypominać będzie odsłonięta w czwartek tablica. To tam przez wiele lat funkcjonowały zakłady odzieżowe Modar i Gambo”.

Na terenie, gdzie obecnie stoi osiedle mieszkaniowe Merkury została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona byłym zakładom „MODAR”, a później „Gambo oraz ich pracownikom. Na uroczystość przybyli: przedstawiciele władz miasta, byli pracownicy, mieszkańcy okolicznych osiedli, radni miejscy i powiatowi. Tablice odsłonił prezydent Jarosław Górczyński oraz była pracownica Alicja Tokarska.

- Oddanie nowego osiedla to kolejny potwierdzony efekt projektu „Miasto Od Nowa”- mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. - Dzisiaj uczestniczymy w bardzo przyjemnym wydarzeniu upamiętniającym ludzi, którzy w tym miejscu od końca lat 60 - ych pracowali w zakładach odzieżowych, mieszkali w Ostrowcu Świętokrzyskim i współtworzyli historię tego miasta. Tu, gdzie obecnie stoją dwa nowoczesne bloki były zakłady produkujące odzież na potrzeby służb mundurowych. W tych zakładach pracowało ponad 400 osób. Jednak przemiany historyczne spowodowały, że zakład upadł i popadł w ruinę. Kilka lat temu podjęliśmy trudną decyzję o wykupie tego terenu od prywatnego właściciela. Rudera, która stwarzała zagrożenie została wyburzona, a w jej miejscu stanęły bloki. Osiedle Merkury ma wspaniałą lokalizację. W pobliżu jest park, doskonałe liceum, szkoła podstawowa, przedszkole oraz dwie przychodnie. Ostrowiec Świętokrzyski jest miastem atrakcyjnym. Coraz więcej mieszkańców innych miast kupuje u nas mieszkania lub tu buduje swoje domu. Dzięki temu powstają nowe firmy i miejsca pracy.

Prezydent Jarosław Górczyński otrzymał bukiet kwiatów od byłej pracownicy zakładów odzieżowych Alicji Tokarskiej.

 

- Cieszymy się bardzo, że inwestycja została zakończona tak pomyślnie – mówi prezes Ostrowieckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Małgorzata Kostrzewa. - Stała się ona wizytówką, którą możemy się już pochwalić. Osiedle Merkury to dwa budynki wielorodzinne, znajdujące się przy ul. Kopernika 34 a w Ostrowcu Świętokrzyskim. Bloki wykonane są z energooszczędnych materiałów o nowoczesnej architekturze. Znajduje się tu 80 przestronnych mieszkań o podwyższonym standardzie i 80 miejsc postojowych w garażach podziemnych. Mieszkania w wybudowanych budynkach cechują się dużą różnorodnością pod względem powierzchni, najmniejsze mieszkania mają powierzchnię 53 m kw., a największe 133 m kw. Osiedle jest ogrodzone, z własnym placem zabaw dla dzieci i monitoringiem. Rozpoczęcie budowy nastąpiło w kwietniu 2017, natomiast oddanie budynków w grudniu 2018 roku. Obecnie sprzedanych jest 70 z 80 mieszkań, a pozostałe o powierzchni 80 do 93 m2 cieszą zainteresowaniem. Poprzez odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętnimy tych ludzi, którzy tu pracowali.

Dzisiaj przed osiedlem stanęły tablice, na których widniały zdjęcia dokumentujące historię „Modaru” i „Gambo” oraz pracowników tych zakładów. 

- Dawne to były czasy. Wtedy byłam młoda, a dzisiaj mam już ukończone 80 lat – mówi pani Halina. - Pracowałam tu jako szwaczka ponad 30 lat. Szyliśmy ubrania dla wojska i leśników. Odeszłam z pracy w 1995 roku. Później widziałam jak budynek mojego zakładu niszczeje. Dzisiaj, aż serce rośnie, gdy widzę tak piękne miejsce.