Zgodnie z deklaracjami prezydenta Jarosława Gorczyńskiego wraz z początkiem nowego roku szkolnego do ostrowieckich gimnazjów powrócili strażnicy miejscy. Ich stała obecność na terenie szkół, w trakcie zajęć lekcyjnych i przerw ma zapobiegać występowaniu niepożądanych zjawisk. Oddelegowani do szkół funkcjonariusze Straży Miejskiej są merytorycznie przygotowani do pracy z młodzieżą, wszyscy zaangażowani byli już w realizację różnych programów profilaktycznych, które Straż Miejska prowadziła we wszystkich placówkach oświatowych. Dodatkowe doświadczenia pedagogiczne strażników, pomóc mają w nawiązaniu zaufania młodych ludzi do służb mundurowych odpowiedzialnych za utrzymanie ładu i porządku w mieście. Komfort nauki w bezpiecznej szkole bez przemocy, bez dilerów narkotykowych, bez agresji i wymuszeń to nowy zakres zadań dla Straży Miejskiej.