Silny deszcz z burzami

Data utworzenia 2020-09-26 07:00:01Ważne do 2020-09-27 10:00:00

Woj. świętokrzyskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach deszczu z burzamiPrzejdź do całości

 UWAGA -

UWAGA - Infolinia w zakresie trudności odbioru odpadów medycznych

Przekształcenie z mocy prawa wieczystego użytkowania we własność na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018r. (Dz.U. z 2018r., poz. 1716 z późn. zm.) - czytaj więcej

 Terminy wnoszenia opłat rocznych za przekształcenie i użytkowanie wieczyste - czytaj więcej

Rachunki bankowe gminy - Informacja dla osób płacących podatki i opłaty - czytaj więcej

 Treść

 

Dziesięć miast i gmin z północnej części województwa świętokrzyskiego chce współpracować przy pozyskiwaniu środków w nowej perspektywie unijnej. Pragną utworzyć tak zwany Miejski Obszar Funkcjonalny, który zostanie wpisany w Strategię Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ i zwracają się w tej sprawie z apelem do Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego.

- Aby odnieść sukces ważna jest zarówno praca, jak i współpraca. Liczę, że Miejski Obszar Funkcjonalny łączy te obie cechy. Zależy nam, aby w zarezerwować w kolejnym rozdaniu unijnym pieniądze dedykowane naszym miastom oraz gminom i właśnie temu ma służyć wspólna inicjatywa- mówił podczas spotkania w Ostrowcu Świętokrzyskim, prezydent Jarosław Górczyński. Uzgodniliśmy, że chcemy realizować wspólne cele. Warto wiedzieć, że wspólnie reprezentujemy prawie 22 procent całość mieszkańców województwa świętokrzyskiego.

Z takiej możliwości mają zamiar skorzystać miasta i gminy z północnej części województwa świętokrzyskiego- Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Skarżysko- Kamienna, Końskie, Pawłów, Bodzechów, Bliżyn, Wąchock, Waśniów i Stąporków.

Burmistrz Końskich Krzysztof Obratański zwraca uwagę na to, że współdziałające gminy łączy nie tylko geografia, ale i bogate tradycje przemysłowe.

  • Winno nam zależeć na zwiększeniu atrakcyjności inwestycyjnej tej części województwa- uważa burmistrz Końskich. To tradycje przemysłowe będą nas wyróżniać od innych rejonów świętokrzyskiego.
  • Wspólna inicjatywa daje nam szansę skuteczniejszego aplikowania o środki, co widzimy dziś po Kieleckim Obszarze Funkcjonalnym- akcentuje Krzysztof Gajewski, wójt gminy Waśniów. To spore wyzwanie, ale grupy robocze, które chcemy powołać mają szansę doprowadzić nas do celu.
  • To początek długiej drogi bowiem zawarliśmy porozumienie, a teraz przed nami lobbing, aby inicjatywę udało się zrealizować- - mówi Jerzy Murzyn, wójt Gminy Bodzechów. Równolegle musimy też pracować nad przedsięwzięciami, które bedą priorytetowe do uzyskania wsparcia. Jednym z najwiekszych wyzwań przed którymi staniemy będzie ekologia, stąd winniśmy już o tym myśleć już dziś.

 

Sygnatariusze porozumienia skierowali do Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego pismo o następującej treści:

W nawiązaniu do spotkania z dnia 28.02.2020r., przedmiotem którego było zaprezentowanie różnych form oraz zasad współpracy terytorialnej w przyszłej perspektywie finansowej w kontekście Miast Północy – porozumienia miast Ostrowca Świętokrzyskiego, Skarżyska-Kamiennej, Starachowic oraz Końskich, przedkładamy propozycję utworzenia Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, który obejmowałby następujące jednostki samorządu terytorialnego: Gminę Ostrowiec Świętokrzyski, Gminę Bodzechów, Gminę Waśniów, Gminę Pawłów, Gminę Starachowice, Gminę Wąchock, Gminę Skarżysko-Kamienna, Gminę Bliżyn, Gminę Stąporków, Gminę Końskie.

Działając dla realizacji wspólnego dobra, jakim jest rozwój społeczny i gospodarczy wskazanych gmin, zwracamy się do Pana Marszałka z prośbą o ujęcie w opracowywanej obecnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ oraz późniejszym Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Świętokrzyskiego terenu wyżej wymienionych gmin jako Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, który obejmuję łącznie 266.340 mieszkańców, czyli aż 21,45% populacji województwa świętokrzyskiego.