UWAGA -

UWAGA - Infolinia w zakresie trudności odbioru odpadów medycznych

Przekształcenie z mocy prawa wieczystego użytkowania we własność na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018r. (Dz.U. z 2018r., poz. 1716 z późn. zm.) - czytaj więcej

 Terminy wnoszenia opłat rocznych za przekształcenie i użytkowanie wieczyste - czytaj więcej

Rachunki bankowe gminy - Informacja dla osób płacących podatki i opłaty - czytaj więcej

 Treść

W 76. rocznicę Powstania Warszawskiego ostrowczanie tłumnie przybyli na Rynek, aby utworzyć żywy znak Polski Walczącej i tym samy uczcić pamięć tych, którzy polegli w walce z okupantem broniąc Warszawy.

Równo o 17:00 w „Godzinę W”, zawyły syreny, odpalono race, mieszkańcy przemieszczający się stanęli w milczeniu przywołując wspomnieniami jeden z największych aktów bohaterstwa w historii państwa polskiego. Po odśpiewaniu hymnu narodowy przez zgromadzonych na płycie Rynku Ostrowczan czekała niespodzianka w postaci niezapomnianego spotkania z Panem Andrzejem Jachymczykiem – uczestnikiem Powstania Warszawskiego, który opowiedział o bohaterskiej walce ludności cywilnej, głównie osób młodych, którzy wykazali się ogromną determinacją i męstwem w walce z okupantem.

Kolejna część uroczystości odbyła się w Kolegiacie Świętego Michała Archanioła, gdzie odbyła się msza w intencji Ojczyzny oraz żołnierzy Armii Krajowej. Po mszy parlamentarzyści, samorządowcy, harcerze i przedstawiciele organizacji pozarządowych złożyli wiązanki okolicznościowe pod pomnikiem żołnierzy AK. W imieniu Prezydenta Miasta Jarosława Górczyńskiego wiązankę złożyli Wiceprezydent Miasta Dominik Smoliński oraz Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Marta Woźnicka-Kuzdak. Tam też Kazimierz Kocowski –Prezes Ostrowieckiego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK w swoim wystąpieniu przypomniał o heroicznej walce Polaków z hitlerowskimi niemcami, która zasługuje na wieczną pamięć.

Projekcją filmu pt.: „Powstanie Warszawskie” w reżyserii Jana Komasy oraz koncertem wokalistek Studia „Pandora” pod batutą Ewy Goworowskiej na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury zakończono uroczyste obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego.