Logo oficjalnego portalu miasta Ostrowca Świętokrzyskiego

A- A A+
 

|    Szukaj    |    

|  

mini bip
 

UWAGA -

UWAGA - Infolinia w zakresie trudności odbioru odpadów medycznych

Rachunki bankowe gminy - Informacja dla osób płacących podatki i opłaty - czytaj więcej

 Treść
Rozmowy przy stole - marszałka województwa Adama Jarubasa oraz prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego z Ambasadorem Węgier Ivánem Gyurcsikiem i Adrienne Körmendy - Konsulem Generalnym Węgier w Krakowie.

Ostrowiec Świętokrzyski jest zainteresowany znalezieniem miasta partnerskiego na Węgrzech. M.in. w tej sprawie w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach doszło do spotkania marszałka województwa Adama Jarubasa oraz prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego z Ambasadorem Węgier Ivánem Gyurcsikiem i Adrienne Körmendy - Konsulem Generalnym Węgier w Krakowie. 

- Poruszaliśmy również kwestie dotyczące możliwości współpracy gospodarczej i kulturalnej między instytucjami z województwa świętokrzyskiego i ich odpowiednikami na Węgrzech- przyznaje Prezydent Jarosław Górczyński.

Trzeba wiedzieć, że prezydent studia na kierunku „Elektroenergetyka” ukończył na uczelni im. Kando Kalmana w Budapeszcie. Od tego czasu jest zauroczony kulturą węgierską i podejściem Węgrów do życia. Jako poseł, Jarosław Górczyński był wiceprzewodniczącym sekcji Przyjaźni Polsko - Węgierskiej w Sejmie RP, stąd nadarzyła się okazja do podziękowania ambasadorowi za dobrą współpracę.

-Jesteśmy w trakcie poszukiwań miasta partnerskiego na Węgrzech. Liczę, że do końca roku uda się znaleźć partnera o podobnym potencjale gospodarczym- zadeklarował prezydent. 
– Dziękujemy za bogaty program wizyty. Zależy nam, żeby ta współpraca była jak najbardziej konkretna. Zastanowimy się i przekażemy sugestie, w jakich dziedzinach możemy wspólnie działać na poziomie regionalnym – mówił ambasador Węgier Iván Gyurcsik.

Dodał, że taką okazją do współpracy na pewno mogą się stać planowane obchody Roku Kultury Węgierskiej w Polsce (maj 2016 – maj 2017).