UWAGA -

UWAGA - Infolinia w zakresie trudności odbioru odpadów medycznych

Przekształcenie z mocy prawa wieczystego użytkowania we własność na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018r. (Dz.U. z 2018r., poz. 1716 z późn. zm.) - czytaj więcej

 Terminy wnoszenia opłat rocznych za użytkowanie wieczyste - czytaj więcej

Rachunki bankowe gminy - Informacja dla osób płacących podatki i opłaty - czytaj więcej

 Treść

Jan Wiederek był nie tylko pływakiem i działaczem sportowym, ale przede wszystkim wielkim przyjacielem ostrowieckich sportowców. Już jako działacz Polskiego Związku Pływackiego zrobił wiele, by wspomóc tę dyscyplinę sportu w swoim rodzinnym mieście.

Urodził się w 1949 roku i jako dziecko zaczął swoją przygodę z pływaniem w klubie KSZO Ostrowiec. Pierwsze sukcesu zaczął odnosić w 1963 roku. Specjalizował się w stylu motylkowym, w którym zdobywał miejsca na podium w wielu zawodach w swojej kategorii wiekowej. Trenował razem z późniejszym olimpijczykiem Zbigniewem Paceltem. Razem też w 1966 roku zostali wraz z grupą obiecujących pływaków z całej Polski, ściągnięci do Specjalistycznego Ośrodka Pływackiego w Warszawie.

Jan Wiederek w barwach KSZO na Letnich Mistrzostwach Polski w 1966 roku zdobył dwa brązowe medale. Był też wicemistrzem Polski na 100 i 200 metrów stylem motylkowym. Kiedy rozpoczął studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, zaczął reprezentować tamtejszy klub AZS AWF.

W późniejszych latach, jako działacz Polskiego Związku Pływackiego, trener i kierownik działu wyszkolenia był częstym gościem w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pomógł między innymi w wybudowaniu obecnej pływalni olimpijskiej „Rawszczyzna”, a także w stworzeniu klas pływackich w Szkole Mistrzostwa Sportowego.

Już będąc na emeryturze także nie odmawiał pomocy ostrowieckim sportowcom. Był wielkim miłośnikiem zwierząt, ukochanym mężem, tatą i dziadkiem.