Logo oficjalnego portalu miasta Ostrowca Świętokrzyskiego

A- A A+
 

|    Szukaj    |    

|  

mini bip
 

UWAGA -

UWAGA - Infolinia w zakresie trudności odbioru odpadów medycznych

Rachunki bankowe gminy - Informacja dla osób płacących podatki i opłaty - czytaj więcej

 Treść

W 79. rocznicę likwidacji getta w Ostrowcu Siętokrzyskim Wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Piotr Dasios wraz z Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Martą Woźnicką-Kuzdak złożyli wiązankę pod pomnikiem Pamięci około 15 000 Żydów z Ostrowca Świętokrzyskiego i okolicznych miejscowości zamordowanych przez niemieckich ludobójców w czasie II wojny światowej.

W kwietniu 1941 r. naziści utworzyli w Ostrowcu Świętokrzyskim getto, zlokalizowane pomiędzy ulicami Młynarską, Pierackiego i Denkowską. Jego teren był ogrodzony i pilnowany przez posterunki niemieckie. W 1942 r. w wyniku przesiedleń z innych miejscowości, między innymi z Sandomierza, w getcie przebywało około 15-16 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego.

W dniach 11-12 października 1942 r. tzw. duże getto zostało zlikwidowane. Około 11 tysięcy osób Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince, około 2 tysiące osób zabili na miejscu, a resztę pozostawiono w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na terenie dotychczasowego getta - pomiędzy ulicami Sienkiewicza, Polną i Iłżecką oraz cmentarzem żydowskim.