Przed południem delegacja władz miasta i powiatu ostrowieckiego w osobach – wicestarosty Andrzeja Jabłońskiego, prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosława Górczyńskiego, członka zarządu powiatu ostrowieckiego, Agnieszki Rogalińskiej, przewodniczącego Rady Powiatu, Mariusza Pasternaka oraz przedstawiciele Urzędu Miasta – Adrian Murdza i Anna Woś, uczcili pamięć dziewięciu ostrowczan rozstrzelanych przez Niemców przy murze plebanii kościoła św. Michała 14 stycznia 1944 roku.

78 lat temu strzałami w głowę życie stracili: Stanisław Buczyński, Władysław Cielebąk, Wincenty Jakubowski, Stanisław Kasiński, Albert Kryj, Michał Leśkiewicz, Stanisław Mroczek, Stanisław Pronobis i Władysław Słowik. Był to odwet hitlerowców za rozbrojenie jednego z Niemców na ówczesnej targowicy. Tragiczne wydarzenia wywołały traumę ostrowieckiej społeczności, a miasto okryła żałoba. Do dziś w murze plebanii widoczne są ślady kul. Przedstawiciele władz samorządowych, w hołdzie rozstrzelanym ostrowczanom złożyli wiązanki i zapalili znicze, upamiętniając tragedię sprzed 78 lat.