12 marca na Hali KSZO odbyły się V Mistrzostwa Gór Świętokrzyskich w Taekwondo Olimpijskim o Puchar Prezydenta Miasta Ostrowca Jarosława Górczyńskiego. Patronat nad turniejem objęli również Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas i Wójt Gminy Bodzechów Jerzy Murzyn.

Niedawno w hali sportowej przy ulicy Świętokrzyskiej bawiliśmy się z okazji Dnia Kobiet, na koncercie sympatycznej grupy muzycznej Pectus, a dziś posłużyła nam ona jako arena ostrej, ale honorowej walki w duchu fair play. Za nami świetne zawody, które udowadniają jak ważne jest inwestowanie w wychowanie sportowe młodzieży. Liczna pomarańczowa drużyna z Ostrowca, walczyła dzielnie zdobywając wiele medali. Jeszcze raz gratulacje dla prawdziwych wojowników i organizatorów V Otwartych Mistrzostw Gór Świętokrzyskich w w Teakwondo Olimpijskim – podkreślił prezydent Jarosław Górczyński.

Na ostrowieckich matach rywalizowało 370 zawodników i zawodniczek z 18 klubów z całej Polski i ze Słowacji. Reprezentanci Ostrowieckiego Stowarzyszenia Taekwondo Olimpijskiego OSTO, które było organizatorem mistrzostw wywalczyli 31 medali, w tym 7 złotych, 11 srebrnych i 13 brązowych, co dało IV miejsce w klasyfikacji drużynowej.
Wyniki ostrowieckich zawodników: w kategorii junior- Paweł Pastuszka złoty medal w poomse i brązowy w walkach, Piotr Ćwikła srebrny medal w poomse i brązowy w walkach, Patryk Lipiec złoty medal w walkach.
W kategorii kadetów, brązowy medal wywalczył Mateusz Nowak.
W kategorii młodzików: złoty medal wywalczył Jakub Cemerys, srebrne medale zdobyli Dominik Gromala, Dagmara Chełminiak, brązowe wywalczyli: Ewa Karp, Jan Kwiecień, Dawid Jagieła, Katarzyna Sałapa, Michał Puton.
W kateorii dzieci w konkurencjach sprawnościowych na podium stanęli: Igor Sieroń zdobywca złotego i dwóch srebrnych medali, Dominik Czaja, który zdobył 3 srebrne medale, Agata Sieroń złoty i brązowy medal, Bartosz Kępa złoty i srebrny medal, Julia Soja srebrny medal, Aleksandra Wawrzosek srebrny medal, Oliwia Płatek, Wiktoria Ceglarska, Bartosz Kozak i Julian Dunin- Borkowski z brązowymi medalami.
Taekwondo to narodowy sport i tradycyjnasztuka walki Korei. Początkowo zostało stworzone do celów militarnych, następnie zostało zaadaptowane do użytku cywilnego, jego twórcą jest gen.Choi Hong Hi. Jako dyscyplina olimpijska Taekwondo WTF zawitało na igrzyskach olimpijskich w Seulu w 1988 r. oraz wBarcelonie w 1992 r. Od 2000 r. czyli igrzysk olimpijskich w Syndey, Taekwondo WTF jest pełnoprawnym sportem olimpijskim.