10 czerwca ostrowiecki Rynek zamienił się w miejsce wspaniałej zabawy, nauki i profilaktyki. Stało się to za sprawą imprezy profilaktycznej „Bezpiecznie na drodze”, którą już po raz drugi zorganizowały Wydział Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta
w Ostrowcu Św. i Miejskie Centrum Kultury.

„Bezpiecznie na drodze” było hasłem przewodnim dla każdej z przygotowanych na Rynku stref. W Strefie Zabawy najmłodsi mieszkańcy miasta mieli szansę poznać i wykonać znaki drogowe, tworzyli makietę bezpiecznego miasta, zmagali się z różnymi torami przeszkód, bawili z animatorami, malowali twarze, puszczali bańki mydlane.

DSC00116 min DSC00091 min
W Strefie Relaksu ustawiono leżaki przed telebimem, na którym można było obejrzeć filmy i bajki o tematyce bezpieczeństwa, nie tylko na drodze, oraz stoliki z kolorowankami dla dzieci.

DSC00090 DSC00051 min

DSC00039 min DSC00043 min

W Strefie Nauki i Profilaktyki mieszkańcy miasta mogli zasiąść za kierownicą różnego rodzaju symulatorów, w tym dachowania i zderzania, założyć alkogogle czy narkogogle i sprawdzić, czy byliby w stanie prowadzić pojazdy mechaniczne, uzyskać informacje praktyczne dotyczące prowadzenia pojazdów od instruktorów szkoły jazdy MONTE-CARLO, dzieci mogły poćwiczyć znajomość przepisów ruchu drogowego w mini miasteczkach przygotowanych przez Komendę Powiatową Policji oraz Straż Miejską. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu Państwowej Straży Pożarnej oraz Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Bardzo wartościowe był instruktaż montażu fotelików samochodowych. Mieszkańcy mogli sprawdzić swoje umiejętności lub pogłębić wiedzę o bezpiecznym przewożeniu dzieci w samochodzie.

DSC00130 min DSC00127 min

DSC00110 min DSC00107 min DSC00124 min DSC00093 min

Strefa Nauki i Profilaktyki przeznaczona była również dla organizacji partnerskich. Na stoiskach Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,  Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Agencji Rozwoju Lokalnego Sp. z o.o., Stowarzyszenia na Rzecz Osób Bezrobotnych, SANEPIDu odwiedzający mogli zasięgnąć informacji i uzyskać porady dotyczące różnorodnych aspektów życia, nie tylko związanych z bezpieczeństwem.  Stowarzyszenie OSTROWER udzielało wsparcia technicznego właścicielom rowerów, które mogły zostać oznakowane na stanowisku Policji, zaś ryksza stanowiła dodatkową atrakcję dla dzieci.

DSC00115 min DSC00100

DSC00059 min DSC00058 min

Wszystkim działaniom w wyznaczonych strefach towarzyszyły występy artystyczne. Wspaniały pokaz „Tańce z różnych stron świata” w wykonaniu dzieci z ostrowieckich przedszkoli otrzymał ogromne owacje od publiczności. Wielkie talenty wokalne pokazały również członkinie zespołów „Tremolo” i „Pandora”.

DSC00138 min DSC00077 min

Długo wyczekiwanym punktem programu było wręczenie nagród za test wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, zorganizowany przez Wydział Edukacji i Spraw Społecznych oraz Komendę Powiatową Policji w Ostrowcu Św. 10-osobowe zespoły z 6 szkół podstawowych odebrały nagrody ufundowane z środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Ostrowiec Świętokrzyski na 2018 rok. Nagrody wręczali Radni Miejscy i Powiatowi.

Na zakończenie dnia wystąpiła Justyna Sawicka, finalistka programu „Must be the Music. Tylko Muzyka”.

Mimo ogromnego upału mieszkańcy Ostrowca przybyli na Rynek i skorzystali z przygotowanych atrakcji. Tak liczna frekwencja udowadnia, że tego typu inicjatywy są bardzo potrzebne i nigdy za wiele nie da się powiedzieć o bezpieczeństwie, zarówno na drodze, jak i w domu czy w parku. Dotyczy to zwłaszcza najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

Serdecznie zapraszamy już dziś na przyszłoroczną edycję „Bezpiecznie na drodze”!