Tzw. „wyprawka szkolna, czyli 300+” z Programu Dobry Start to forma wsparcia edukacyjnego uczniów szkół podstawowych i średnich do 20. roku życia lub do 24. roku życia w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami. Wnioski można składać już od 1 lipca 2021 roku i tylko online. Kwota, podobnie jak w latach ubiegłych, wynosi 300 zł i jest wypłacana jednorazowo. W roku szkolnym 2021/2022 obsługą techniczną całego procesu zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze zaś będą wypłacane wyłącznie na wskazany we wniosku rachunek bankowy.

Nie zmieniły się kryteria przyznawania 300+ na wyprawkę szkolną. Jest ono wypłacane na każde uczące się dziecko: rodzicom, opiekunom faktycznym, opiekunom prawnym, rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych. Nie obowiązuje kryterium dochodowe.

Wnioski z Programu Dobry Start na rok szkolny 2021/2022 można składać online poprzez: Portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Emp@tia, bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS.

Na stronach internetowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest umieszczona instrukcja, jak należy złożyć wniosek o świadczenie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

W 2021 roku wnioski z Programu Dobry Start 300+ na wyprawkę szkolną będzie można składać do końca listopada.