Wykonująca muzykę ska-punk warszawska grupa MetKa zdobyła główną nagrodę X Festiwalu Wielki Ogień im. Miry Kubasińskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Druga nagroda trafiła do innej stołecznej grupy - Radio Slam, której frontmanem jest Stas Lamakin, pamiętany ze składu białoruskiej grupy The Toobes (zwycięzca ostrowieckiego festiwalu w 2012 roku). Trzecią nagrodę przyznano zespołowi The BL Blues Band z Łomży. Publiczność swoją nagrodę ofiarowała reaggowej grupie Wolni Ludzie z Kielc. Specjalną nagrodę Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego za najlepsze wykonanie utworu z repertuaru Miry Kubasińskiej otrzymał bluesowy zespół John Force.

metka7

Zespół MetKa z Warszawy

Jurorzy (Piotr Bogusław Jędrzejczak, Andrzej Chochół i Grzegorz "Ornette" Stępień rozdzielili także kilka innych nagród specjalnych. Otrzymali je:

- Piotr Fuczyk (perkusista zespołu WOLNI LUDZIE)
- Michał Dołbniak (basista CLOCKMAID)
- Stas Lamakin (wokalista RADIO SLAM)
- Małgorzata Galera (wokalistka THE BLUE SOCKS)

Wspaniałym finałem Wielkiego Ognia 2016 był koncert Ani Rusowicz i jej zespołu, do którego gościnnie dołączył syn patronki ostrowieckiego festiwalu oraz "ojca polskiego bluesa" - Piotr Nalepa. Wział udział  m.in. w wykonaniu dwóch utworów grupy Breakout, której filarami byli jego rodzice.