W 35.rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w PRL Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu świętokrzyskim przy współpracy z Muzeum Historyczno-Archeologicznym i Stowarzyszeniem Solidarność i Pamięć przygotowało wystawę "Bez cenzury" prezentującą wydawnictwa tzw. drugiego obiegu z lat 1981-1989. Wernisaż odbędzie się w sobotę 17 grudnia o 17.00 w Galerii Uwaga Schody w MCK (wejście od ulicy Polnej). W jego trakcie dr Paweł Gotowiecki wygłosi prelekcję na temat "Wydawnictwa drugiego obiegu na terenie obecnego województwa świętokrzyskiego". Odbędzie się również pokaz dokumentalnego filmu "13 grudnia 1981 r. we wspomnieniach Adama Mitury".

solid

Obok książek i czasopism z ostatnich lat PRL na wystawie eksponowane są również okolicznościowe znaczki pocztowe, banknoty
z wizerunkami przywódców podziemnej „Solidarności”, kalendarze oraz ulotki wzywające do bojkotu wyborów. Niektóre eksponaty  zgromadzone  na wystawie pochodzą z  prywatnych zbiorów, zaś część została wypożyczona z Muzeum Historyczno -Archeologicznego oraz Stowarzyszenia Solidarność i Pamięć w Ostrowcu Świętokrzyskim a także z Europejskiego Centrum Solidarności  w Gdańsku.Wystawa  będzie czynna od 17 grudnia 2016r. do 31 stycznia 2017r.

W przypadku młodzieży szkolnej zwiedzanie wystawy połączone jest z prezentacją dwóch filmów o stanie wojennym ( „13 grudnia we wspomnieniach Adama Mitury”  oraz dokument o strajku w  Hucie im. Marcelego Nowotki w Ostrowcu Świętokrzyskim).

Zwiedzanie wystawy po uzgodnieniu z organizatorem.
Kontakt  telefoniczny -  609222800.