UWAGA -

UWAGA - Infolinia w zakresie trudności odbioru odpadów medycznych

Przekształcenie z mocy prawa wieczystego użytkowania we własność na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018r. (Dz.U. z 2018r., poz. 1716 z późn. zm.) - czytaj więcej

 Terminy wnoszenia opłat rocznych za przekształcenie i użytkowanie wieczyste - czytaj więcej

Rachunki bankowe gminy - Informacja dla osób płacących podatki i opłaty - czytaj więcej

 Treść
Wystawa, zorganizowana w ramach uroczystego otwarcia Ostrowieckiego Browaru Kultury, odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Jarosława Górczyńskiego.
 
Wernisaż 21 września 2019 r. o godzinie 17.00

Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Siennieńska 54

Dwustuletnią historię Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (1818-2018), najstarszej polskiej uczelni artystycznej, tworzyli i tworzą wyjątkowi artyści, konstruując fenomen Akademii, jeszcze nie do końca opisany, zbadany i nazwany. Na wystawie „Artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie” prezentujemy wybranych twórców z różnych epok: z XIX, XX i XXI wieku. Ich wybór jest arbitralny i subiektywny.
 
Na początku przypominamy dwóch bez wątpienia najważniejszych malarzy, autorów masowej wyobraźni historycznej – Jana Matejkę i Artura Grottgera; następnie twórców nowego języka wizualnego, malarzy Młodej Polski – Teodora Axentowicza, Juliana Fałata, Leona Wyczółkowskiego i Wojciecha Weissa – budujących zjawisko polskiego japonizmu, oraz symbolisty Jacka Malczewskiego. Przegląd młodopolskich malarzy zamyka Stanisław Wyspiański. Osobne miejsce zajmuje artysta totalny, Witkacy, który wbrew woli swego ojca, Stanisława Witkiewicza, uczęszczał do Akademii Sztuk Pięknych.
 
Na wystawie zobaczymy także prace Tadeusza Makowskiego, uczenia Jana Stanisławskiego, który działając w Paryżu, ówczesnej stolicy sztuki, wykształcił swój indywidualny styl, rozpoznawalny i osobny. Jego malarstwo fascynowało i inspirowało jednego z największych polskich grafików – Jerzego Panka, którego drzeworyty również znajdą się na ostrowieckiej wystawie. W środowisku paryskim działał uczeń Axentowicza i Malczewskiego, legionista Leopold Gottlieb, twórca lirycznych, cichych obrazów człowieczeństwa. Z Paryżem przez niemal całe życie był związany Józef Czapski, „świadek historii”, którego nie tyle malarstwo, ile teksty i niezłomna postawa stanowią, iż zdaje się jednym z najważniejszych studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Po roku 1945 w Akademii zjawiają się artyści, którzy tworzą nową polską sztukę. Jest wśród nich Andrzej Wajda, twórca polskiej szkoły filmowej i przełomowych dla teatru spektakli, oraz Andrzej Wróblewski, najważniejszy polski malarz drugiej połowy XX wieku. Pokazujemy także prace dwóch wielkich indywidualności polskiej sztuki – członków Grupy Krakowskiej Jonasza Sterna i Jerzego Nowosielskiego.
Wystawę zamyka prezentacja prac dwóch żyjących rektorów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, malarzy: Adama Wsiołkowskiego, który pełnił funkcję rektora w latach 2008–2012, i sprawującego tę funkcję od 2012 roku Stanisława Tabisza.
Autorką scenariusza i aranżacji wystawy jest dr Anna Król. Na wystawie prezentujemy ponad dziewięćdziesiąt prac z kolekcji prywatnych oraz z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie i Fundacji Kyoto – Kraków.
 
Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Siennieńska 54
41 263 20 48
 

Program edukacyjny do wystawy „Artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie”