Intensywne opady deszczu

Data utworzenia 2021-05-18 04:00:01Ważne do 2021-05-18 13:00:00

Woj. świętokrzyskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach deszczuPrzejdź do całości

MIĘDZYNARODOWE SYMPOZJUM ARTYSTYCZNO-NAUKOWE
SPOTKANIA W KRZEMIEŃCU 2008-2018

ROMANTYZM I NOSTAGIA. OBRAZ KRESÓW W MALARSTWIE POLSKIM
/ prace ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie /

/ Wystawy będą prezentowane w Galerii BWA Ostrowiec od 20 kwietnia do 31 maja 2021. Dostęp do nich dla zwiedzających uzależniony jest od sytuacji epidemicznej w kraju w związku z pandemią SARS Cov-2 oraz zarządzeń Ministerstwa Zdrowia RP. /

Propozycja wystawy, ukazującej obraz Kresów dawnej Rzeczypospolitej w malarstwie polskim, zrodziła się z kooperacji międzyinstytucjonalnej i jest wynikiem współpracy Galerii BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim z Galerią Labirynt No 2 w Krakowie oraz Muzeum Narodowym w Krakowie. Galeria Labirynt od 10 lat organizuje międzynarodowe sympozja i plenery malarskie w Krzemieńcu na Ukrainie, nawiązując tym samym do słynnych plenerów krzemienieckich z okresu międzywojennego. Muzeum Narodowe w Krakowie zaś posiada w swych zbiorach bogatą kolekcję dzieł artystów, działających na dawnych wschodnich rubieżach RP.

Zamysłem wystaw poplenerowych w ramach poszczególnych edycji sympozjów artystyczno-naukowych było konfrontowanie efektów prac współczesnych artystów z prezentacją wystaw monograficznych klasyków polskiego malarstwa, jak chociażby Jana Cybisa, Emila Krchy, Marcina Samlickiego, które upubliczniane były przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Zamojskie w Zamościu oraz Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Obecna wystawa premierowo prezentowana w ostrowieckim BWA podsumowuje projekt 10 lat plenerów krzemienieckich, ukazujących Kresy widziane tu i teraz, przez artystów współczesnych, podążających śladami swoich mistrzów, zaś dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Krakowie, człon historyczny wystawy budują prace takich artystów jak: Emil Krcha, Stanisław Witkiewicz, Leon Wyczółkowski, Stanisław Dębicki, Juliusz Makarewicz, Fryderyk Pautsch, Kazimierz Sichulski czy Jan Stanisławski.

Podwójna wystawa daje niezwykłą okazję do weryfikacji założenia, iż każda epoka naznaczona jest formami obrazowania, charakterystycznymi dla danego czasu i wynikającymi z aktualnych poszukiwań twórczych, rozwoju technologii i sposobów komunikacji.

Projekt wystawienniczy rozpięty jest w czasie pomiędzy poniższymi instytucjami:
kwiecień – maj 2021 – Ostrowiec Świętokrzyski
czerwiec – lipiec 2021 – Zamość
sierpień – wrzesień 2021 – Kazimierz Dolny
październik – grudzień 2021 – Przemyśl

Honorowy Patronat nad wystawą objęli:
Prezydent Miasta Krakowa – prof. Jacek Majchrowski,
Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie – Pan Oleh Mandiuk Mandiuk,