Opady śniegu

Data utworzenia 2021-04-12 14:30:02Ważne do 2021-04-13 12:00:00

Woj. świętokrzyskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o opadach śnieguPrzejdź do całości

UWAGA -

UWAGA - Infolinia w zakresie trudności odbioru odpadów medycznych

Rachunki bankowe gminy - Informacja dla osób płacących podatki i opłaty - czytaj więcej

 Treść

 

galeria fotografii logo

 

Wernisaż pierwszej wystawy w GF MCK odbył się 30 marca 1996 roku w kameralnej sali w Browarze Saskich, będącym wtedy siedzibą Miejskiego Centrum Kultury. Zaprezentowano wtedy prace członków Fotoklubu Browar, do którego należeli Maciej Sudół, Marta Zybała, Kamil Kiliański, Stanisław Dulny, Marek Pietras, Piotr Salij oraz założyciel i kustosz Galerii Fotografii Andrzej Łada. Dzięki jego staraniom w pierwszym roku funkcjonowania tej placówki wystawienniczej zaprezentowano siedem ekspozycji. Na początku 1997 roku Okręg Świętokrzyski Związku Polskich Artystów Fotografików objął ostrowiecką Galerię Fotografii MCK swoją oficjalną kuratelą. Zbiegło się to w czasie z urządzeniem wystaw indywidualnych twórcy legendarnej Kieleckiej Szkoły Krajobrazu Pawła Pierścińskiego (luty 1997 r.) oraz uważanego za najwybitniejszego artystę w dziejach polskiej sztuki fotograficznej Edwarda Hartwiga (marzec 1997 roku). 

Kameralna placówka wystawiennicza przekształciła się w pełni profesjonalną 21 lat temu, co wiązało się z przeprowadzką z ul. Polnej na Aleję 3 Maja 6. Było to konsekwencją sfinalizowanego w 1998 r. przekazania budynku Zakładowego Domu Kultury Huty Ostrowiec Miejskiemu Centrum Kultury. Wernisaż pierwszej wystawy w nowym locum Galerii Fotografii MCK odbył się 15 września 2001 roku. Ponad 200 kolejnych zorganizowano do momentu kolejnej przeprowadzki to jest do września 2019 roku. Od tego momentu GF MCK funkcjonuje w kompleksie Ostrowieckiego Browaru Kultury (wejście od strony ulicy Adama Wardyńskiego). Pierwsze dwie zaprezentowane tam ekspozycje to Paweł Pierściński "Fotografie" oraz Andrzej Łada "Moje pola pejzażu"(wystawa dedykowana Pawłowi Pierścińskiemu i Piotrowi Krupie)

GF MCK posiada doskonałe warunki wystawiennicze (200 m kwadratowych powierzchni wystawienniczej, profesjonalne oświetlenie, klimatyzacja). Od momentu powstania prezentuje fotografię na najwyższym poziomie. Eksponowane tam wystawy reprezentują mnogość technik, tendencji artystycznych, spojrzeń twórców na otaczającą nas rzeczywistość.Od 2008 roku Galeria Fotografii MCK prowadzi działalnośc edytorską, której najlepszą wizytówką jest wielotomowa "Kolekcja Wydawnicza Fotografii Ostrowieckiej", a także działalność edukacyjną skierowaną do mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego z różnych grup wiekowych. W wernisażach lub finisażach poszczególnych wystaw z reguły uczestniczy około stu osób, co stanowi często podkreślany przez naczelne władze ZPAF frekwencyjny fenomen w skali kraju. Ekspozycje są zmieniane średnio co dwa miesiące.

Od 21 stycznia 2003 r. przy Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury działa Fotoklub Galeria MCK. Spotkania jego członków w liczbie około trzydziestu odbywają się w każdą środę o 18.00, uczestniczą oni także w plenerach, warsztatach i innych akcjach artystycznych, a ich najlepsze prace publikowane są w wydawanych cyklicznie katalogach do wystaw dorocznych fotoklubowiczów. Prezesem Fotoklubu jest kustosz GF MCK Andrzej Łada.

 

Galeria czynna:

pon.-pt. od 9.00 do 17.00

sob.- niedz. od 12.00 do 16.00 

wstęp wolny

 

 

Galeria Fotografii Miejskiego Centrum Kultury

ul. Siennieńska 54 (wejście od ul. A. Radwana)

tel.+48 604 645 824, +48 605 937 846

galeria_fotografii.mck@vp.pl

 www.fotoklub.galeria-mck.pl