Logo oficjalnego portalu miasta Ostrowca Świętokrzyskiego

A- A A+
 

|    Szukaj    |    

|  

mini bip
 

UWAGA -

UWAGA - Infolinia w zakresie trudności odbioru odpadów medycznych

Rachunki bankowe gminy - Informacja dla osób płacących podatki i opłaty - czytaj więcej

 Treść

Wszechstronny rozwój międzynarodowej współpracy Ostrowca Świętokrzyskiego jest możliwy dzięki poparciu i zaangażowaniu ostrowieckich władz, które są świadome, iż tylko w ten sposób można pokonać istniejące stereotypy i szeroko otworzyć drzwi do nowej, zintegrowanej Europy. Historia współpracy Ostrowca Świętokrzyskiego z innymi miastami partnerskimi rozpoczęła się już w 1956 roku od miasta Gennevilliers we Francji. Następnie były to spotkania i wyjazdy do takich miast jak Scunthorpe (obecnie North Lincolnshire), Biała Cerkiew, Bekabad, Pineto, Nowopołock.

Krótka historia kontaktów z miastami partnerskimi:

Bliźniacze kontakty Ostrowca Świętokrzyskiego maja już ponad półwieczną tradycję. Jedną z z pierwszych umów partnerskich zawartych pomiędzy miastami polskimi a zachodnimi podpisano 29 maja 1959 roku. Tego dnia został podpisany protokół przyjaźni z francuskim miastem Gennevilliers. Z biegiem lat współpraca rozszerzała się na coraz to nowe pola wzajemnych zainteresowań, czego dowodem był podpisany 17 maja 2009 roku aneks do protokołu przyjaźni, który wzmacniał wymiar naszej współpracy m.in. w dziedzinie kultury i sportu. W toku trwającej ponad pół wieku przyjaźni mieszkańcy naszych miast uczestniczyli w wielu wspólnych przedsięwzięciach, a część z nich zacieśniła wzajemne stosunki i ściśle współpracuje do dnia dzisiejszego.

Gennevilliers1

Kolejnym partnerem Ostrowca Świętokrzyskiego stało się Scunthorpe (obecnie North Lincolnshire), z którym władze miasta podpisały umowę w 1996 roku. Początki tej współpracy sięgają początku lat dziewięćdziesiątych. List intencyjny przesłany został ze Scunthorpe w 1991 roku, a już 22 maja 1992 roku doszło do podpisania porozumienia o współpracy, co prawda w bardzo ogólnym brzmieniu, ale otwierającego drogę do współpracy i wymiany doświadczeń na wielu płaszczyznach. W 1996 roku w wyniku reformy administracyjnej w Wielkiej Brytanii zlikwidowano radę miasta Scunthorpe (Scunthorpe Borough Council) lokując w budynku Pittwood House radę nowo powstałego hrabstwa północnego Lincolnu (North Licolnshire County Council). Miało to decydujący wpływ na dalsze kontakty, ponieważ rada hrabstwa nie zamierzała utrzymywać ściślejszych związków z partnerem na innym szczeblu administracji poprzestając na grzecznościowym podpisaniem nowego – raczej symbolicznego aktu o podtrzymaniu przyjaźni.

Na mocy umowy z 22 października 1999 roku Ostrowiec Świętokrzyski rozpoczął współpracę z ukraińskim miastem Biała Cerkiew. Akt odnawiający deklarację współpracy został podpisany 23 października 2009 w dziesiątą rocznicę podpisania pierwotnej umowy. Zgodnie z aktem miasta zobowiązały się do wzmocnienia i zacieśnienia współpracy w takich dziedzinach jak: edukacja, turystyka, sport, kultura czy bezpośrednie kontakty osób i firm prowadzących działalność gospodarczą.

Biała Cerkiew1

6 grudnia 2004 roku podpisana została umowa o współpracy z uzbeckim Bekabadem, na mocy której miasta zobowiązały się do współpracy na płaszczyźnie gospodarczej, ekonomicznej, kulturalnej, wymiany informacji w zakresie funkcjonowania administracji samorządowej i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, wzajemnej wymiany delegacji młodzieży, przedstawicieli kultury, organizacji występów grup artystycznych i muzycznych prezentujących dorobek kultury narodowej obydwu stron.

Bekabad1

Miastem, które jako  ostatnie dołączyło do grona partnerów Ostrowca Świętokrzyskiego jest włoskie Pineto, z którym podpisano umowę w 23 listopada 2006 roku. Według porozumienia współpraca realizowana jest w szczególności poprzez kontakty ekonomiczne i handlowe pomiędzy przedsiębiorstwami, wzajemną wymianę informacji w zakresie turystyki, gospodarki, ekonomii, kultury, zarządzania administracją publiczną, nawiązywania kontaktów między ośrodkami kultury czy wymianę pomiędzy szkołami i ośrodkami sportowymi.

Pineto1

Współpraca międzynarodowa Ostrowca Świętokrzyskiego nie ogranicza się jedynie do miast partnerskich. W ramach współpracy regionalnej miasto nawiązało kontakty z regionem Aarhus Amt w Danii i z okręgiem winnickim na Ukrainie. Od 2014 roku rozwija się także współpraca nie sformalizowana z miastem Nowopołock na Białorusi – na razie odbyły się 3 wizyty w Ostrowcu Św i 2 wizyty w Nowopołocku przedstawicieli samorządów na obchodach dni miast, które miały one charakter poznawczy, zmierzały do określenia celowości sformalizowania wzajemnych kontaktów i ewentualnych obszarów współpracy. Ponadto Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Gorczyński skierował do Ambasadora Węgier w Polsce list intencyjny z prośbą o pomoc w znalezieniu miasta partnerskiego o podobnym charakterze do naszego miasta w Republice Węgierskiej.

Kontakt:

Dominik Smoliński

Naczelnik Wydziału Planowania i Rozwoju

pok. 114, tel. (041) 26 72 289

dominik.smolinski@um.ostrowiec.pl

wpr@um.ostrowiec.pl

Wyświetl wszystkie miasta bliźniacze na mapie

Miasta parnerskie:

Herb Gennevilliers Gennevilliers (Francja)

Gennevilliers to francuskie miasto w regionie Île-de-France, w departamencie Hauts-de-Seine. Zamieszkuje go ok. 45 tys. osób. Powierzchnia Gennevilliers to 11,62 km². Gennevilliers leży na północno-zachodnich przedmieściach Paryża,  w zakolu rzeki Sekwany. Mieści się w granicach tzw. „Wielkiego Paryża”.

Gennevilliers, podobnie jak Ostrowiec Świętokrzyski ma tradycje przemysłowe. W mieście tym produkowane są części samochodowe, części do budowy samolotów, artykuły metalowe, chemiczne i elektroniczne.

Port w Gennevilliers jest jednym z czterech najważniejszych portów regionu Île-de-France. Transportowane są dzięki niemu produkty metalurgiczne, paliwa stałe, maszyny, samochody marki Renault, produkty rolnicze oraz artykuły spożywcze.

Odwiedź oficjalną stronę miasta: www.ville-gennevilliers.fr

 File:Northlin.jpgNorth Lincolnshire (Wielka Brytania)

 

North Lincolnshire jest jednostką administracyjną w Wielkiej Brytanii, łączącą funkcje dystryktu i hrabstwa. Położone jest na obszarze regionu Yorkshire i Humber w Anglii. Zamieszkuje je około 160 tys. osób. Powierzchnia North Lincolnshire wynosi 846 km², Na terenie North Lincolnshire znajdują się trzy większe ośrodki miejskie: Scunthorpe (ośrodek administracyjny), Brigg oraz Barton-upon-Humber.

Władze North Lincolnshire maja swoją siedzibę w jego największym mieście, Scunthorpe. Nasz brytyjski partner, podobnie jak Ostrowiec Świętokrzyski posiada tradycje przemysłowe. Swoją siedzibę mają tam firmy z przemysłu hutniczego, rafineryjnego, spożywczego a także przedsiębiorstwa budowlane i elektrownie.

Odwiedź oficjalną stronę hrabstwa: http://www.northlincs.gov.uk/NorthLincs/

 

Zdjęcie z Pinetoo Pineto (Włochy)

Pineto to morski kurort położony we wschodnich Włoszech w regionie Abruzja, prowincji Teramo. Zamieszkuje go ponad 14 tys. osób. Powierzchnia miasta wynosi 37.69 km². Pineto jest znane jako jedna z tzw. Siedmiu sióstr – siedmiu plaż położonych w prowincji Teramo.

Odwiedź oficjalną stronę miasta: http://www.comune.pineto.te.it/

  Herb Białej Cerkwi

 

 

 

Biała Cerkiew (Ukraina)

 

Biała Cerkiew to  ukraińskie miasto położone nad rzeką Roś w obwodzie kijowskim, w odległości 80 km na południe od Kijowa. Zamieszkuje je około 200 tysięcy osób. Jest to ośrodek przemysłowy. Swoją siedzibę ma tam fabryka opon, wyrobów gumowych i maszyn rolniczych oraz zakłady produkujące okładziny ścierne i klocki hamulcowe. Miasto posiada uzdrowisko (wody radoczynne) oraz 14 szkół wyższych.

Odwiedź oficjalną stronę miasta: bc-rada.gov.ua
 

Bekabad (Uzbekistan)

Bekabad to miasto we wschodnim Uzbekistanie, nad rzeką Syr-daria, w obwodzie taszkenckim. Zamieszkuje go około 82,1 tys. osób. Miasto to, podobnie jak Ostrowiec Świętokrzyski ma tradycje przemysłowe. Swoją siedzibę ma tam huta żelaza a także zakłady przemysłu włókienniczego, spożywczego  oraz zakłady produkujące materiały budowlane.  W pobliżu miasta działa Farchadzka Elektrownia Wodna na Syr-darii.

Odwiedź oficjalną stronę miasta: http://bekobod.uz/

Nowopołock (Białoruś)

Współpraca niesformalizowana – na razie odbyły się 3 wizyty w Ostrowcu Świętokrzyskim i 2 wizyty w Nowopołocku przedstawicieli samorządów na obchodach dni miast. Miały one charakter poznawczy, zmierzały do określenia celowości sformalizowania wzajemnych kontaktów i ewentualnych obszarów współpracy.

Lokalizacje Partnerów

{hotspotsanywhere 528}