Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi w Ostrowcu Świętokrzyskim świadczy Środowiskowy Dom Samopomocy „Przystań” typ A, B i C, z siedzibą ul. Iłżecka 33. ŚDS jest dziennym ośrodkiem dla osób pełnoletnich obojga płci. Placówka obejmuje wsparciem i pomocą osoby z terenu miasta Ostrowca Świętokrzyskiego po kryzysach psychicznych, będące pod opieką lekarza psychiatry, a także osoby z niepełnosprawnością intelektualną, zwłaszcza w stopniu głębokim, znacznym
i umiarkowanym. Środowiskowy Dom Samopomocy świadczy usługi dla 70 osób. W placówce realizowany jest program wspierająco-aktywizujący, którego celem jest :
a) optymalne usamodzielnienie społeczne osób z zaburzeniami psychicznymi,
b) tworzenie oparcia społecznego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin, w celu zwiększenia zaradności i samodzielności życiowej, a także integracji społecznej.
KONTAKT
Adres: Ostrowiec Świętokrzyski ul. Iłżecka 33
Kontakt: tel/fax 41 262 70 47
Adres e-mail: przystan@sdsostrowiec.pl
www: arl.ostrowiec.pl/bip/zor
Godziny funkcjonowania:
od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.00- 15.00
ZAJĘCIA I TRENINGI PROWADZONE W ŚDS
Praca z Uczestnikami chorymi psychicznie ( ŚDS typ A ) przebiega z podziałem na dwie grupy: podstawową i zaawansowaną w placówce na Os. Pułanki 10 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zajęcia i treningi realizowane są w formie indywidualnej i grupowej, dostosowywane do istniejących potrzeb i deficytów oraz aktualnego stanu zdrowia poszczególnych Uczestników. Usługi ŚDS dla osób chorych psychicznie ( typ A ) obejmują w szczególności:
- trening funkcjonowania w codziennym życiu tj.:
- trening dbałości o wygląd zewnętrzny
- trening nauki higieny
- trening kulinarny,
- treningumiejętności praktycznych
- trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi - trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów,
- trening umiejętności spędzania czasu wolnego,
- poradnictwo i terapię psychologiczną,
- pomoc w załatwianiu spraw urzędowych,
- pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych i niezbędną opiekę,
- terapię ruchową,
- posiłki w ramach treningu kulinarnego,
- edukację zdrowotną wraz z treningiem aktywnego udziału w leczeniu farmakologicznym,
- konsultacje i opiekę lekarza psychiatry,
- monitorowanie stanu zdrowia psychicznego,
- terapię zajęciową,
- arteterapię w tym:
- muzykoterapia,
- poezja,
- rękodzieło,
- zajęcia plastyczne,
- zajęcia teatralne, - zajęcia z obsługi komputera,
- zajęcia kulturalno-rekreacyjne i oświatowe,
- pracę z rodzinami,
- zajęcia dla osób z podwójną diagnozą.
Wsparcie społeczne dla osób niepełnosprawnych intelektualnie ( w tym ze sprzężeniami ) oraz osób z zaburzeniami psychicznymi ( typ B i C ) realizowane w siedzibie ŚDS ul. Iłżecka 33 w Ostrowcu Świętokrzyskim przebiega również w formie usług specjalistycznych dostosowanych do istniejących potrzeb deficytów i stanu zdrowia uczestników i obejmują w szczególności :
1) trening funkcjonowania w codziennym życiu, w tym: trening dbałości o wygląd zewnętrzny, trening nauki higieny, trening umiejętności praktycznych, trening kulinarny, trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi,
2) trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, w tym: kształtowanie pozytywnych relacji uczestników z osobami bliskimi, sąsiadami, z innymi osobami w czasie zakupów, w środkach komunikacji publicznej, w urzędach, w instytucjach kultury,
3) trening umiejętności komunikacyjnych, w tym z wykorzystaniem alternatywnych
i wspomagających sposobów porozumiewania się, w przypadku osób z problemami
w komunikacji werbalnej,
4) trening umiejętności spędzania czasu wolnego, w tym: rozwijanie zainteresowań literaturą, audycjami radiowymi, telewizyjnymi, Internetem, udział w spotkaniach towarzyskich
i kulturalnych,
5) wsparcie psychologiczne i terapeutyczne,
6) pomoc w załatwianiu spraw urzędowych,
7) pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych w tym: uzgadnianie i pilnowanie terminów wizyt u lekarza, pomoc w zakupie leków, pomoc w dotarciu do podmiotów leczniczych,
8) niezbędną opiekę,
9) terapię ruchową, w tym: zajęcia sportowe, turystykę i rekreację,
10) inne formy postępowania przygotowujące do uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej lub podjęcia zatrudnienia, w tym w warunkach pracy chronionej na przystosowanym stanowisku pracy,
11) zapewnienie uczestnikom zamieszkałym na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego bezpłatnego transportu tj. dowożenie i odwożenie do/z ŚDS z/do ich miejsca zamieszkania (pobytu),
12) zapewnienie wszystkim uczestnikom spożywania posiłków w ramach standardu funkcjonowania ŚDS typ B i C sporządzonych w kuchni ŚDS:
a) jednego gorącego posiłku – uczestnikom skierowanym na pobyt dzienny,
b) całodobowego wyżywienia – uczestnikom skierowanym na pobyt całodobowy.
TRYB KIEROWANIA DO ŚDS
Przebieg przyjęcia do Ośrodka:
Uczestnik przyjmowany jest do ŚDS na podstawie decyzji administracyjnej wydanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowcu Św. ul. Świętokrzyska 22.
· przed przyjęciem do ŚDS, osoba zainteresowana przychodzi do ośrodka, celem zapoznania się z placówką jak również z zasadami pobytu. Pracownik ośrodka przekazuje osobie zainteresowanej i/lub jej opiekunowi informacje o zasadach funkcjonowania Domu, zakresie usług, jak i ewentualnej odpłatności za ośrodek, zależnej od wysokości dochodu.
Po wyrażeniu zgody przez osobę zainteresowaną i/lub jej opiekuna na korzystanie ze specjalistycznych usług opiekuńczych w ŚDS ustala się termin rodzinnego wywiadu środowiskowego oraz informuje o niezbędnych dokumentach.
Wymagane dokumenty:
· zaświadczenie lekarskie wydane przez lekarza psychiatrę o występujących zaburzeniach psychicznych i/lub niepełnosprawności intelektualnej,
· zaświadczenie lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach ŚDS. Uczestnicy niepełnosprawni ruchowo powinni na zaświadczeniu posiadać informację o sprawności w zakresie samodzielnego poruszania się.
· orzeczenie lekarza orzecznika ZUS i/lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności/ jeżeli osoba takie posiada/,
· dokumenty, na podstawie których ustalona zostanie sytuacja materialna,
· dokumenty dotyczące przebiegu leczenia inne niż zaświadczenie od lekarza psychiatry (o ile takie posiada), zwłaszcza dotyczy to osób dodatkowo chorujących na schorzenia : np. neurologiczne, okulistyczne, laryngologiczne, itp.
W wyznaczonym terminie pracownik socjalny MOPS przeprowadza rodzinny wywiad środowiskowy oraz ustala aktualną sytuację socjalno – bytową osoby w jej miejscu zamieszkania. Podczas wywiadu osoba zainteresowana składa wniosek o korzystanie ze specjalistycznych usług opiekuńczych w ŚDS.
ZASADY ODPŁATNOŚCI ZA OŚRODEK
Odpłatność za usługi w ośrodku wynosi 5% kwoty dochodu uczestnika samotnie gospodarującego lub kwoty dochodu na osobę w rodzinie, ale tylko w sytuacji jeżeli dochód uczestnika samotnie gospodarującego lub dochód na osobę w rodzinie przekracza kwotę 300% odpowiedniego kryterium dochodowego.
INFORMACJE O WYDARZENIACH KULTURALNO – REKREACYJNYCH
W ŚDS organizowane są również imprezy okolicznościowe z czynnym udziałem uczestników tj., Andrzejki, Mikołajki, Walentynki, Grill majowy, obchody imienin i urodzin uczestników, Wigilia Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanoc itp. Ponadto przynajmniej raz w roku organizowana jest wycieczka dla uczestników ŚDS i Klubu „Trzykrotka”. Organizowane są również wyjścia do lokalnych Ośrodków kulturalnych tj., Biura Wystaw Artystycznych, Muzeum w Częstocicach, itp.
KLUB TRZYKROTKA
Przy placówce funkcjonuje Środowiskowy Klub „Trzykrotka” przeznaczony dla byłych Uczestników ŚDS ( typ A ) Jest on kolejnym ogniwem wsparcia, którego naczelnym celem jest podtrzymywanie efektów rehabilitacji psychospołecznej prowadzonej w ŚDS i zapobieganie marginalizacji i stygmatyzacji osób chorych i członków ich rodzin. Klub przeznaczony jest dla 15 osób niezależnie od statusu materialnego, pozostających pod stałą kontrolą psychiatryczną, z terenu miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.
Klub „ Trzykrotka” funkcjonuje pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00-16.00.
Przynależność do Klubu jest dobrowolna. Korzystanie z Klubu jest nieodpłatne i nie wymaga wydania decyzji administracyjnej.
Klub nie posiada odrębnych pomieszczeń, wszystkie zadania realizowane są na bazie pomieszczeń i sprzętu ŚDS.
GRUPA WSPARCIA DLA RODZIN
Kierowana jest do rodzin Uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy ( typ A ) i Klubu „Trzykrotka”. Dodatkowo członkowie rodzin mogą uczestniczyć w spotkaniach integracyjnych organizowanych przez placówkę. Spotkania Grupy Wsparcia mają charakter cykliczny. W ramach spotkań organizowane są zajęcia psychoedukacyjne. Działania te dają: możliwość wspólnych spotkań, wsparcie w pokonywaniu trudności oraz wymiany doświadczeń na temat radzenia sobie z chorobą bliskiej osoby.
Spotkania odbywają się w każdą ostatnią środę miesiąca o godzinie 14.30.
KADRA
Środowiskowy Dom Samopomocy w Ostrowcu Św. Zatrudnia wykwalifikowaną kadrę w skład której wchodzą:
- pielęgniarki.,
- psycholodzy,,
- muzykoterapeuta,
- rehabilitant,
- terapeuta zajęciowy,
- terapeuta,
- opiekunowie,